david22

Lidi, vy jste mi vůbec neodpověděli na mou předchozí otázku. Takže znova:

Jak je to s etnikem ve Spojených státech? Koho považujeme za hispánce?

Doplněna:
Nesedí mi tvrzení: „člen jakékoliv rasy může být zároveň Hispánec“ s dalším tvrzením: „hispánec je běloch původu po předcích ze španělských či portugalských kořenů“

To trochu koliduje, ne??!!!!

Pokud se za hispánce považuje potomek španělsky mluvících osob, kteří pocházejí ze Španělska(Por­tugalska), proč se teda v některých případech za hispánce považuje i příslušník jiné rasy?
Původní obyvatelé Španělska byli přece výhradně běloši…

Doplňuji:
led> problém s „čítáním a pochopením odpovedí“ nemám, jelikož různé odpovědi odpovídali různě, tudíž si protiřečili (viz dodatek „Nesedí mi tvrzení:…....atd.“)

annas> díky, jsi první člověk, který odpověděl uspokojivě na můj dotaz. To by konečně vysvětlovalo, proč jsou v jižní Americe černoši (nebo mulati, míšenci) také hispánci…

Nejlepší odpověď
annas

Koho považuji já za Hispánce, na tom nezáleží. Ale koho mezi ně zahrnují Američané.

íProč se uvádějí různé rasy u Hispánců? Seznamte se s historií Hispánie (Šjpanělska) a jejím osídlením. Jen několik poznámek. Jde o potomky původních obyvatel.

Prvními obyvateli Pyrenesjkého poloostrova byli Nomádi – lovci, svěrači, kteří pocházeli ze stepí střední Asie. Usadili se v Iberii. Do poloviny 2. tisíciletí př. n. l. se datují důkazy o přítomnosti Iberů, kteří se v dalších staletích vyvinuli v nejvýznamnější etnikum na poloostrově. Původ Iberů zůstává dosud předmětem bádání.. Podle některých názorů pocházeli z oblastí východního Středomoří, případně ze severní Afriky.
Od 6. století př. n. l. vzrůstal na poloostrově vliv mocného severoafrického města Kartága.. Řínská Hispanie – dovoz černochů ¨jako otroků z Afriky.
Od . 8. do 15. století ovládali jižní Španělsko a Portugalsko, a další území Maurové, původem ze severní Afriky, převážně arabského původu.

Z toho vyplývá, že jsou zde pozůstatky různých etnických skupin – všichni určitě zanechali potomky. .

Výběr z Wikipedie.

Doplňuji:
Nomádi – lovci, sběrači…

Další odpovědi
IK

Pláčeš dobře ale na špatném hrobě. Tady je kopie článku.

Kto je hispánec?
Od sčítání z roku 2000, znamená termín „Hispánec“ takového člověka, který má španělské kořeny. Ať už je to rodilý Španěl, nebo osoba z Latinské Ameriky, (Latinská Amerika byla osídlena Španěly kteří se později smísili s místními Indiány) např. z Mexika, Portorika, Kuby, Kolumbie, atd. Rasa je totiž při americkém sčítání lidu jedna věc, zatímco hispánský původ („Hispánskost“) věc druhá. Proto může být člen jakékoliv rasy zároveň Hispánec. Tyto osoby většinou hovoří španělsky.Hispánci, (zároveň členy jedné z výše uvedených ras) tvoří 14,5% obyvatelstva, což odpovídá asi 42 milionům. Z tohoto počtu se 47,9% pokládá z rasového hlediska za bělochy, 42,2% za ostatní (většinou mestice, atd.) 2% za černochy a 1,6% za ostatní rasy (Asiaty, Indiány, atd.).

Hispánci, (zároveň členy jedné z výše uvedených ras) tvoří 14,5% obyvatelstva, což odpovídá asi 42 milionům. Z tohoto počtu se 47,9% pokládá z rasového hlediska za bělochy, 42,2% za ostatní (většinou mestice, atd.) 2% za černochy a 1,6% za ostatní rasy (Asiaty, Indiány, atd.).

Zdroj: http://www.li­dovky.cz/do-nejvyssiho-soudu-usa-miri-poprve-hispanka-sonia-sotomayorova-pyl-/diskuse.asp?id­diskuse=A090728_2­11320_ln_zahra­nici_ter&vlak­no=33973006

led

Zjavne máte problém s čítaním a pochopením odpovedí.
Niekoľko odpovedí vo vašich otázkach definuje hispáncov ako Latinoameričanov bez ohľadu na sfarbenie kože.
Doplňuji:
David22,
Problém je v zavádzajúcej formulácii otázky.
Nie je pravda, že nikto neodpovedal. Pravda je, že ani jednu odpoveď ste neprijal za uspokojivú…
Ďakujem Annas za skutočne hlboký výlet do histórie Hispánie.
PS.
Pokiaľ nežijete v USA asi ani menšinové vzťahy veľmi nepochopíte, sú dosť osobité.

venkovan

Co zas řešíš – kreolky jsou krásný holky.

annas

Ad David22

děkuji moc za Vaše slova. Potěšila mě, i když přiznám, že jsem hledala dost dlouho. Nevadí. Poděkování to vynahradilo.

david22

Rádo se stalo:-) Také já děkuji za kvalitní odpověď. Jiní, narozdíl od Vás ani zcela neporozuměli otázce.