Zvědavý

Lidí co se narodily 8.5. 1945 mají v rodném listu zapsáno země : „Protektorát Čechy a Morava“ nebo „Československo“ ??

Nejlepší odpověď
annas

„Dne 5. května vypuklo povstání v hlavním městě Praze. Česká národní rada vydala prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí vládní a výkonné moci.“

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kv%C4%9Bt­nov%C3%A9_pov­st%C3%A1n%C3%AD_%C4%8Des­k%C3%A9ho_lidu

Jenže název Československo byl obnovený až po skončení války, podle tehdejších informací 9. května 1645– . Zřejmě ale nějakou dobu trvalo, než se i v matrikách změnil název země narození.

V křestním listu a v OP bylo uváděné Německá říše, Protektorát Čechy-Morava.

V Google na stránce obrázky je mnoho rodných listů. Zkuste si obrázky projít, třeba se vám podaří najít některý z tohoto data. Našla jsem jen domovský list ze 7. 5. 1945, ale název země nebyl vůbec uvedený, ale list byl už psaný český, nikoliv dvojjazyčně.

Nebo se zeptat pamětníka.

Další odpovědi
isteron

Mám dojem, že kým sa upokojili pomery, a vymenil personál na matrikách, vyrobili nové tlačivá a kolky, tak sa ešte mohol objaviť aj Protektorát.