hippeace

lidé kteří koktají dokážou opravdu plynule zpívat? nebo to je lež? popř: čím to je že umí zpívat? + přechodná koktavost

Zaujímá zpěv jinou část mozku než mluvení nebo jak? přechodná koktavost za jak dlouho vás přešla?
Doplňuji:
nějaký vlastní zkušenost – jinak díky

Nejlepší odpověď
www

Je to pravda.
„Řeč koktavých je doprovázena velkým
svalovým úsilím. Pro koktavého je mluvení
velmi citově náročnou situací. Koktavost se
neprojevuje při šeptání, zpěvu a někdy ani
tehdy, mluví-li si koktavý sám pro sebe o
samotě.“
Doplňuji:
Vlastní zkušenost s průběhem koktavosti nemám, ani ve svém okolí.
Více prozradí weby s touto problematikou.

Zdroj: www.klinickalo­gopedie.cz/in­dex.php?pg=ve­rejnost--co-je-to--koktavost

Další odpovědi
IK

Zajímavá otázka. Já jsem se setkala s koktáním u sestry, když jí přeučovali z leváka. Tenkrát se to u nás diskutovalo zda je dobré ji přeučovat nebo ne. Sestra nekoktá, některé věci umí pravou jiné dělá levou. Psala nejraději na stroji, ale myslím že píše také pravou. Tedy nějak to přežila a koktání jí nezůstalo. Dcera začala koktat ve školce, když po ní chtěli aby kreslila pravou rukou. Já jsem to pak zastavila a okamžitě koktat přestala. Píše levou.
Pro dítě je velká zátěž naučit se něco jinak než jak je to pro tělo přirozené. Nedostatek energie se projevuje v manipura čakře, to je oblast pupku. Posilováním břišních svalů by se to dalo zlepšit. Také nácvikem bráničního dýchání. Při zpěvu přirozeně dýcháme hluboce a bránice vytváří optimální tlak na vzduch v hlasivkách. Koktání je stresující a při stresu zadržujeme dech. Mnoho silových činností využije větší sílu při zadrženém dechu po nádechu, ale zkuste při tom něco říci.
Doufám že jsem pomohla 🙂

Wolf

A co je taky zajímavé, v mnoha případech pokud koktající člověk bude mluvit zároveň s někým jiným, například společně recitovat báseň, nebude koktat.
To umožnilo konstrukci zařízení, který vypadá trochu jako naslouchátko pro špatně slyšící. Zaznamenává to hlas koktajícího a zároveň mu ho to malinko opožděně pouští do ucha. Výsledek: Nekoktání.