hapiky

Lidé, bděte je Fučíkova výzva k lidem, aby už nepřipustili žádnou válku, nebo ještě něco jiného?

Myslel si, či se naivně domníval, že komunismus zajistí ve světě mír?

Nejlepší odpověď
annas

V odkazu najdete poslední stránku původní Fučíkovy Reportáže.

https://www.us­trcr.cz/uvod/an­tologie-ideologickych-textu/julius-fucik-1903-

Fučík si uvědomuje, že život je jako divadelní hra, že ten jeho končí, takže
připomíná, že lidé by neměli být pouhými diváky, nejsou na jevišti, kde spadne opona, , když hra končí.. Ale jejich život je skutečný, také jednou skončí, stejně jako jeho. .

Proto lid vyzývá, aby ho v boji proti nepříteli následovali stejně jako kdysi věřící Ježíše Krista, , zkrátka byli bdělí., tedy ostražití, nezradili, neztratili svou čest, byť je to stálo život. Nejde jen o válku, ale spíš o to umět poznat, kdo to s nimi myslí dobře.

Fučík očistil své jméno zrádce, jak ho označili různé interpreti. .

V době socialismu i se Fučíkova slova „Lidé, měl jsem vás rád, bděte“, interpretovala jako výzva k bdělosti proti vnitřnímu i vnějšímu nepříteli při budování socialismu. bdělost při budování !„komunismu“. I když o budování socialismu se začalo mluvil až později, to už Fučík nebyl mezi živými.

Další odpovědi
Kelt

Ten závěr je tuším. Lidé, měl jsem vás rád. Bděte! No je to určitá výzva, apel na lidi, protože pouze většina může něco změnit. Ale je to i určitá komunistická propaganda. Toto dílo bylo určitě cenzurováno a dalo se tam to, co se komunistům hodilo do krámu. Jednak je tam vytvoření komunistického hrdiny, zrůdnost fašismu a jiné. Takže je to proti válce, tak velký ideologický nástroj pro volby po válce.

Kepler

O čem je kniha Lidé, bděte!?
Po smrti autora byly různě vybírány jeho dřívější články, některé z nich byly publikovány i knižně, jiné časopisecky a tahle kniha je zaměřená na odkaz pro další generace, aby člověk bojoval za lepší svět, a obětoval se pro něj. Tolik recenze o knize: https://www.cbdb­.cz//kniha-92163-lide-bdete-lide-bdete

No, jestli náhodou tenhle novinář nebyl velice jasnozřivý a nevaroval tak budoucí generace před STBáky. 🙂

mosoj

No a co je na tom špatného. Mněl pravdu.