zzzzz

Líbí se vám slovenský zákon?

Dnes jsem se dočetla, že pokud si na Slovensku někdo způsobí úraz pod vlivem alkoholu atd., tak po něm může pojišťovna vymáhat peníze za ošetření.

http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/324030-dzurinda-si-natloukl-v-opilosti-osetreni-ho-proto-vyjde-na-19-tisic.html

Nejlepší odpověď
Drap

Zákon se mi líbí, ovšem vymahatelnost vystavených faktur je přinejmenším sporná. Většinou se takto zraní hlavně lidé bez majetku a z nižších sociálních vrstev. Jakým způsobem potom vymáhat náhradu ?

Další odpovědi
marci1

Mělo by tak být. I když vymáhat peníze od sociálně slabých bude obtížné. Na druhou stranu je hodně nehod a úrazů, které způsobí „horních 10 tis.“ a bohatších, pro které zaplatit nebude problém.

anonym

zzzzz, když si projdeš naše pojistné smlouvy, tak úraz způsobený pod vlivem alkoholu je ve výlukách z pojištění.
V zaměstnání je to ještě horší. Pokud si zaměstnanec způsobí úraz a je zjištěno, že „požil alkohol“, tak nejenže nedostane žádné odškodnění od zaměstnavatele, ale je tato okolnost důvodem k rozvázání pracovního poměru.

Poslední krůček, který v této oblasti je zapotřebí učinit, je vyřešit cenu ošetření nebo pobytu v nemocnici, či u lékaře. Jsem pro, aby se úrazy zaviněné alkoholem (drogami) hradily z peněz člověka, který si neváží života.
Líbí se mi, že Slováci se s tímto nešvarem rozhodli vypořádat.

Emefej

Proč slovenský zákon? I u nás je to zakotveno téměř ve všech pojistných smlouvách. Jenže ty nikdo nečte.

zistan

Pokud má někdo na to zmazat si hubu musí si taky zaplatit následky ať je soc. případ nebo milionář. Já to schvaluju

led

Tento zákon platí nielen na Slovensku ale aj v Českej republike.
V prípade úrazu je zdravotné zariadenie povinné ošetriť pacienta, bez ohľadu na to, či ide o úraz spôsobený pod vplyvom alkoholu, alebo nie. Príslušná zdravotná poisťovňa má potom na základe zmluvy právo vymáhať náhradu nákladov na ošetrenie od vinníka úrazu (v tomto prípade pacienta), pokiaľ úraz bol zavinený pod vplyvom alkoholu.
V praxi pacient nehradí ošetrenie nemocnici, ale príslušnej zdravotnej poisťovni, ktorá ošetrenie zaplatila. Nemocnici dopláca v zmysle zákona len za pobyt nevyhnutný na namocničné ošetrenie.

K článku: Krásne rečičky na zaslepenie očí. Ak by poslanci naozaj toto dodržiavali, nestačil by papier v novinách na iné zpravodajstvo.

zzzzz

Emefej vy si pletete komerční a povinné zdravotní pojištění. V tom komerčním to vyřešeno je již dávno, ale v povinném zdravotním pojištění u nás nic takového není. Zdravotní pojišťovny pouze vymáhají škodu, kterou člověk způsobí na zdraví jiné osobě. Ale aby si ožrala zaplatil ošetření vlastního úrazu, tak to u nás v zákoně opravdu není.

Emefej

Ano, omlouvám se, popletl jsem si druhy pojištění.