annas

Lež má krátké nohy – platí to i u detektoru lži?

Je to prokázané?

Nejlepší odpověď
iceT

Polygraf (populárně označován jako detektor lži) je přístroj, který zaznamenává několik fyziologických veličin (například krevní tlak, srdeční puls, dýchání, elektrický odpor kůže, velikost zornice oka apod.), když je člověku kladena série otázek. Vychází se z předpokladu, že vědomá lež vyvolá stresovou situaci, která se projeví měřitelnou změnou sledovaných údajů. Při interpretaci výsledků výstupu polygrafu se v kriminalistice využívá forenzní analýzy. Polygraf sám o sobě nedokáže sdělit, zda sledovaná osoba lhala nebo ne, závěr musí učinit člověk na základě zjištěných údajů. Volbu otázek vyšetřovatel spolu s psychologem a vlastní vyšetření přístrojem provádí školená odborná obsluha (na rozdíl od formy volené v televizních seriálech a detektivních románech).

http://www.stre­am.cz/video/15325-detektor-lzi

Další odpovědi
tom004

Řekl bych,že ano.Už jsem slyšel upravené na, „lež máš krátké nohy“.Takže je možné,že s tou lží dojde jenom k tomu detektoru.

Drap

Mimo výše uvedené lze vyškolit člověka tak, aby detektor lži nezaznamenal změnu. Tímto školením prochází například příslušníci některých speciálních jednotek

vagra

„Detektor lži, i ten nejmodernější, se může mýlit!“ bijí vědci na poplach.
Přístroj vychází z toho, že lháři se mění dech, tep, elektrický odpor kůže, krevní tlak nebo chvění hlasu. Asi největší námitky se částečně oprávněně týkají toho, že i nevinný člověk má samozřejmě velký strach a stres z toho, že je podezřelý. A i když nic neprovedl, může se chovat podobně a mít velké příznaky nervozity, které jsou typické pro lhaní.
Člověk cyničtějšího ražení dokáže lhát se stoickým klidem, a i když je těžké vyhnout se úplně všem příznakům, možné to zřejmě je.
Metoda by zatím měla zůstat pouze podpůrná!“ varují vědci.

Zdroj: zkráceno z-http://www.knihy-a.cz/5857/detektory-lzi-opravdu-usvedci-pachatele