Kryšpín

Levně koupit, draze prodat se hodnotí v kapitalismu jakým způsobem?

Nyní je nejlepší kšeft levně koupit zemědělskou půdu na př. hektar za 150 tisíc a o dvakrát více nabízet zemědělcům. Je to podnikání v tržním hospodářství, neb budování kapitalismu případně nové veksláctví?
Na př. ZD v Chrasti na okrese CR nabízeli překupníci / kteří dle mého odhadu mají vztah k zemědělské půdě asi jako Rusáci k Amíkům / hektar za 700 tisíc s ohledem na to, že denně ubývá 25 hektarů půdy / na sklady a honosné stavby / bude to tak dále lepší kšeft.
Znám několik starců kteří pravidelně dostávají nabídky na odkup zemědělské půdy kterou mají zatím ve vlastnictví za nabídky od překupníků za 100 do 200 tisíc za hektar.

Nejlepší odpověď
Drap

U nás se to hodnotí jako úspěšn podnikání i budování kapitalismu.

Další odpovědi
_Bůh_

Jojo, ty dopisy s nabídkami odkupu půdy jsou někdy otravný, ale neuděláte nic, v katastru musí být vidět, kdo je vlastníkem, aby to bylo pro všechny černé na bílém.
Mám za to, že tito lidé ji chtějí spíš držet jako investici, případně následně prodat jako stavební pozemek developerům. Překupnictví typu nákup od zemědělce a prodej zemědělci bude spíš minoritní.
Jinak v tom ale není nic zvláštního, je to normální obchod jako když Lidl koupí od zemědělců, překupníků, brambory a pak je prodává o 80 % dráž. Zemědělci si často stěžují, že z ceny výrobku dostanou tak 5 %. V reakci zakládají zemědělci často své podnikové prodejny, případně prodávají přímo restauracím a jiným provozům.
Jinak tedy příliš nechápu otázku, takto funguje každý obchod, jinak by pro osobu nedával smysl.
U orné půdy to je specifické tím, že stojí třeba 5–20 Kč za metr, ale když si v územním plánu vyjednáte změnu na stavební pozemek, tak se cena změní na klidně 10 000 Kč za metr, záleží dle lokality. Takže člověk dost vydělá bez jakékoliv práce. Děje se to dnes a denně, stačí slíbit pár milionů zastupitelstvu ob­ce.

annas

Podobná otázka v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zahranicni-obchod-vyplati-se

Levně koupit, draze prodat – je to základ kapitalistického tržního hospodářství, cenu stanoví trh, tedy, poptávka po zboží, které je třeba nedostupné., nebo je o ně velký zájem. – zvyšuje cenu.

ve vašem případě jde o investice.

Zní to jednoduše, tak proč je to tak těžké?
Velká část úspěchu hodnotového investování je založena na lidské psychologii. Všichni by chtěli nakupovat levně a draze prodávat. To jde ale bohužel proti našim instinktům a proto to nezvládne každý. Když akcie klesají, zbavíme se jich. Když rostou, kupujeme je. Společnost prodáme tehdy, když její hodnota klesá, protože se bojíme, že ztratíme více peněz, a akcie kupujeme tehdy, když nabývají na ceně, protože máme pocit, že o něco přijdeme. Vše komplikuje také fakt, že většina investorů není schopna adekvátně posoudit, zda je cena již příliš vysoko nebo nízko, což není zrovna snadný úkol. V

https://www.tra­dearena.cz/ru­briky/aktuali­ty/levne-nakoupit-a-draze-prodat_314.htmle vašem příkladu jde o investice

Nakupování levně pochází z investiční filozofie známé jako value investing (hodnotové investování). Základní myšlenkou je nakupování investičních instrumentů ve chvíli, kdy jsou „levné“ – to znamená nakupovat tehdy, kdy ostatní prodávají (a ceny se drží níže), a naopak. Investoři, kteří se zaměřují na value investing, vyhledávají kvalitní společnosti, které jsou z jakéhokoliv důvodu značně podhodnocené. Ty pak levně nakupují a poté trpělivě čekají na vhodný okamžik k prodeji.

Pepa25

Je zde jediná otázka: proč to vlastníci prodávají překupníků a ne přímo na půdě hospodařícím zemědělcům (kteří navíc mají ve smlouvách často předkupní právo). Hloupost? Nedostatek infromací? Ani v jednom případě to ale není o skutečném kapitalismu, kde naopak trh funguje správně.

Emefej

Levně koupit a draze prodat – princip obchodu už několik tisíc let.

Kryšpín

Takže jsem pochopil moderní vekslák při přechodu ke komunismu rifle, kazeťák porno a nyní pole.