Levandule na zahradce – jak je muzu vyuzit?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Dělá se léčivý čaj z květů.Často se dává do různých pokrmů, a to třeba k dušenému masu anebo k rybám. Často se dává také do různých džemů a do kandovaného ovoce. Je třeba použít ale pouze menší množství, jelikož ve větším množství je levandule trpká. Přísada do koupele.Chrání proti hmyzu a když se zavěsí do skříně, umí dobře odpuzovat moly. K provonění pokojů se levandule mnohdy pálila na mírném plameni, tedy na plotýnce. Často se také sušená levandule dává do pytlíčků, které poté provoní celý byt!

http://www.in­zahrada.cz/vi­taminy-ze-zahrady/vyuziti-levandule-je-mnohostranne.html

Čaj z levandule pomáhá při nervové slabosti, návalech krve a bolestech hlavy. Poradí si s takovými nepříjemnostmi, jako je stres, hysterie, třes končetin, migréna. Dále pomáhá při astmatu a žaludečních kolikách. Mírně projímá a je dobrá na játra a žlučník. Silný odvar či tinktura slouží jako kloktadlo, léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní. Uvolňuje i ochrnutí jazyka a zajíkávání. Odvarem můžeme pravidelně potírat obličej pro zjasnění pleti.

Levandule zahání nepříjemný hmyz, jako jsou komáři, mouchy. Můžeme se s ní i zbavit i různých škůdců na rostlinách ( mšice, třásněnky, svilušky ). Stačí každý den po dobu jednoho týdne stříkat rozprašovačem rostlinku tímto roztokem: na 0,5 l vody 10 kapek levandulového éterického oleje a 4 lžíce slunečnicového oleje. Je to i dobrá prevence před škůdci.
http://bylinky­.abecedazdravi­.cz/levandule-lekarska