EKSOT123

Ledovce s pitnou vodou vznikají pouze na pevnině. Jak je možné, že se plující icebergy používají jako zdroj pitné vody?

Doba, kdy třeba Arktida byla sladkovodní jezero jsou už dávno pryč, mořský led je slaný, odkud se tedy berou sladkovodní ledovce v moři?

Nejlepší odpověď
Emefej

Použil jsi výraz iceberg. Tedy určitě víš, že vznikl odlomením z šelfových ledovců, které vyrostly ze sněhu, tj. obsahují sladkou vodu.

Další odpovědi
Dochy

  1. odlomí se z pevninského
  2. vzniknul na moři, ale především ze sněhových srážek („sladká“ voda má vyšší bod tání než slaná, takže pokud je možnost stavět ledovec z těchto dvou, primárně se bude ukládat z těch neslaných zdrojů)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.