salsa verde

Ledničková záhada. Proč to tak funguje?

Jdu pro něco do ledničky. Otevřu ji, vezmu něco a zase ji zavřu. V tu ránu si vzpomenu že ještě něco potřebuju. Vezmu za dveře ale jde to stráááááááááášně těžko. Proč???
Doplňuji:
díky za odpověď i přes to mi vrtá hlavou co se s tedy v té ledničce stane s tím vzduchem jelikož tak -řekněme za 10 minut- už to jde zas otevřít celkem lehce…

Nejlepší odpověď
Ar

To je normální jev. Do ledničky se při otevření dostane teplejší vzduch a pak jak se zavře, vzduch chladne a smršťuje se. V ten moment jde ladnice hůře otevřít, u mrazáku je to ještě markantnější.
Doplňuji:
Jak jsem psal chladem se vzduch smršťuje a v lednici (mrazáku) vznikne podtlak a jde špatně otevřít. Po chvilce se tlak vyrovná a lednice jde zase otevřít lehce. Lednice není 100% vzduchotěsná a proto se tlaky vyrovnají.
Je to podobný jev jako když by jste chtěla otevřít dveře u auta pod vodou, dokud se prostě tlaky nevyrovnají otevří jde těžko nebo vůbec. Čím větší rozdíl tlaků tím to jde hůř.

Další odpovědi
mosoj

Jenom upřesním Ar.

Na vzniku podtlaku v ledničce se podílejí dva fyzikální jevy.

  1. Tak jak bylo popsáno zmenšování objemu vzduchu vlivem ochlazení.
  2. Mnohem účinnější – kondenzace vzdušné vlhkosti obsažené ve vzduchu který se do ledničky dostal při jejím otevření.

Tento jev má na velikost podtlaku velmi podstatný vliv. Této vlastnosti se využívá v chladicích kondenzátorech které posilují tah vývěv při vytváření vakua v průmyslu.

kapka

Já zas nevim, jak mám v ledničce zhasnout světlo, vždycky, když ji otevřu, tak se tam svítí. 😁 😁 😁

anonym

Jediný mosoj odpověděl opravdu fundovaně, ale jako obvykle mu nikdo nedal palec, protože věcné zdůvodnění není populistické a nemá žádné srandičky.
Jen bych připojol ještě jeden důvod, na nějž se obvykle zapomíná. Modernější lednice mají zmagnetizovanou těsnící gumu se záhyby, právě pro zlepšení těsnějšího uzavření. Tam se tento efekt projevuje tak, že čím víc ji přimáčknu ke kovovému rámu, tím více působí přítlačná síla.
P.S. K mylné úspoře vnitřního osvětlení máte příspěvek v diskuzi, aspoň občas tam vážení jukněte!

hanny 2

Mě se to stává jedině s mrazákem,ten se mi podaří otevřít až za chvíli.
a kapko ,dejte jim všem doma za vyučenou,že v ledničce nezhasínají světlo!.....

beer

Pokud to jde „strááááááášně těžko“ a máš novou lednici, může to způsobovat také automatika, která při delším otevření a poté zavření dveří zapne na nějakou dobu elektromagnety k zamezení opětovného otevření dveří..
Je to zdůrazněno v dokumentaci.

casey

tak tahle otazka me taky napadla. Prece, kdyz do lednicky vnikne teply vzduch, ten se zacne chladem smrstovat az se smrsti na okolni teplotu v lednici, cimz by dvere mely jit otevrit tim hur, cim pozdeji je otevirame. A tak to neni. Jedine, ze by lednicka nekde nasavala falesny vzduch, bud netesnostmi dveri, nebo hadickou na odvod kondenzovane vody do zadni casti k odpareni, coz nejakou minutku potrva.

nejjistejsi je vysroubovat zarovku, jen tak budes mit jistotu, ze se tam nesviti

bolak

Odpověď uživatele Dr. Axl byla dobodávana podvodně, palec od uživatelky ocko byl přidělen více jak rok od zadání otázky. V době vložení odpovědi zde ocko ještě nebyla ani zaregistrována.

Děkujeme za pozornost 🙂

salsa verde

s tím světlem jsem to už taky řešila a -možná se budete smát- vyšroubovala jsem tam jednu žárovku. byly tam původně dvě ale zjistila jsem že jedna stačí. ale je to za tu cenu že mě manžel označil za ekoteroristu 🙂

kapka

A Vám vadí mnoho světla, když v ní něco hledáte? Když jsou dveře zavřené, tak světlo samozřejmě nesvítí.
Nám ve skutečnosti nesvítí světlo v lednici vůbec. Nikdo to neřeší, protože nám to nevadí. Dostali jsme ji už tak. A ten efekt s dveřmi u ní taky nehrozí, spíš se nám špatně dovírá, když člověk nezatlačí přesně tam, kam má. Ale popisovaný efekt znám, některé ledničky jdou hodně špatně otevřít po zavření a je to teda k naštvání.

ladacica

Vyčistěte si kanálek odtoku sražené vody a dveře půjdou otvírat zas normálně. Pokud je ucpaný,tak při rychlém otevření,zavře­ní,otevření tam vznikne podtlak,který dveře drží s jdou těžce otevřít a to když je kanálek ucpaný!!!

salsa verde

nevadí mi množství světla ale zbytečný odběr el. energie, sice ne že by tam byla 100W žárovka ale když se pak sečte spotřeba za celou dobu používání…tak jedna žárovka prostě stačí, navíc my ji máme ótočenou k oknu takže tam jde vidět dobře.

anonym

Z tvého přístupu je patrný častý omyl vyplývající z hluboké neznalosti. Žárovky v lednicí mívají 15–25W a svítí po tak zanedbatelnou dobu, že to elektroměr ani nezaznamená. Daleko větší ztráty vznikají nesprávným užíváním lednice, vkládáním vlhkých a teplých potravin, nastavením zbytečně nízké teploty, umístěním na teplých místech (např. u sporáku apod.) a ještě mnoho dalších faktorů. Uvědomte si, že lednice běží celý den a při každém výkyvu teploty se spouští kompresor, který má víc jak 10× vyšší příkon než ta ubohoučká žárovka, která navíc svítí pár sekund, kdežto kompresor opakovaně dlouhé minuty. Vyjádřeno v úsporách, jedná se ročně u žárovky řádově desetihaléře (častěji neměřitelné), ale u lednice o stokoruny.

salsa verde

aha no vida a já si říkala jak jsem na čez zas vyzrála…tak děkuji za odpovědi všem.