zjentek

laserová operace oční vady ..jít do toho?

někomu bych chtěla darem věnovat lejzrovou operaci čoček a srovnat tím dotyčné dioptrie, takže jednoduše řečeno- člověk špatně vidí a po zákroku by měl vidět dobře. Jenže- je to tutovka? Nejsou u těchto zákroků plusy i mínusy? A jestli ano, tak co převažuje? Máte někdo praktické zkušenosti a nebo alespoň názory, třeba díky „doslechu“? Jestli ano, prosím o podrobnější doplnění k anketě.
..názory typu „nevýhodou je, že to stojí peníze“ a nebo „to ti totálně naruší karmu“ už znám, takže mě to neobohatí ..to platí i pro čendu. Dík.

Nejlepší odpověď
gecco

nevím ale doplním:

Mám několik známých, kteří tuto operaci absolvovali – a nemohou si její výsledky vynachválit.
Na druhou stranu jsou známé případy, kdy operace vedla ke zhoršení vidění až oslepnutí.
Osobně jsem rád, že vidím dobře (kromě ´krátkých´ rukou na čtení) a nemusím o ní uvažovat.
😉
Podle mne jednoznačně (statisticky) převažují „plusy“, jenže operace není bez rizika a pokud o ní uvažuješ, měl by sis nechat rozika vysvětlit (a raději lékaři ´nezávislými´ na tvých penězích – tedy ne – nebo nejen – těmi, kteří by tě operovali).
Obecně nelze rizika definovat – závisí na konkrétní vadě a požadované korekci.
Takový ´základní popis´ možností je třeba tady – http://laser.pi­se.cz/4-rizika-laserovych-operaci-oci.html .
😉

Další odpovědi
Lamalam

nevím ale doplním:

Každá operace může mít nějaké nežádoucí účinky. Každá operace se může nezdařit. Laserová oprace očí není vhodná pro všechny typy očních vad.

mosoj

jdi do toho po hlavě

Na rozdíl od ostatních , kteří mluví a neví o čem, jsem laserovou korekci dioptrií jak obyčejných tak cylindrických absolvoval v roce 2004. V té době jsem měl již na dálku – 4,5 – 5 D + cylindr na obou očích. Na blízko jsem brýle nepotřeboval. Bylo mně 58 let.
Je třeba prokonzultovat s operatérem ( ale to se běžně dělá) do jaké míry dioptrie odstranit. U mínusových dioptrií není dobře je úplně nulovat neboť pak se zhoršuje vidění na blízko. To ale operatér posoudí a nabídne pacientovi nejpřijatelnější řešení. Operace jednoho oka trvá cca 1 minutu a je naprosto bezbolestná, dělá se ambulantně a po operaci se jde domů . Oko se přikreje kontaktní čočkou, aby se do oka nedostala infekce, za 3 dny se vyndá. Většinou po 14 dnech dělají druhé oko. Obě či na jednou dělají jen výjimečně. Pokud vím tak technika pokročila a operace jsou daleko preciznější a přesnější. Když operatér řekne budete mít tu a tu sílu dioptrie, po zákroku tak to tak bude.
Domlivili jsme se tak, že mně – dioptrie nebude nulovat ale nechá mně tam jednu dioptrii na dálku abych nepřišel o vidění na blízko.
Dnes po jedenácti letech mám na dálku 1,25 D a čtu bez brýlí, pouze na písmo typu rozsypaný mák používám brýle +0,5 D. Brýle na dálku nosím jenom do auta na TV a v noci.
5 D. Cylindr odstranili úplně.
S kým jsem mluvil po této operaci, každý byl maximálně spokojený. Operace se provádějí již poměrně dlouhou dobu takže i zkušenosti s dlouhodobým efektem jsou a jsou vesměs pozitivní. Je si ale třeba uvědomit, že to je korekce optiky oka k danému okamžiku, nikoliv vyléčení. Pokud se bude vidění věkem dále zhoršovat bude se zhoršovat i nadále ale od výslédné dioptrie po operaci. Což znamená že neskončíš na 8 D ale třeba jenom na 3 D.

Mně tenkrát operace jednoho oka stále 12 000 × 2 = 24 000 + předoperační vyšetření cca 1700 Kč.
Považuji tyto peníze za nejlepší využití svých peněz ve svém životě vložených do zdraví.

Doplňuji:
Dělám hrozně překlepů. Omlouvám se. Momentálně žiji v obrovském stresu.

anonym

jdi do toho po hlavě

orwell

raděj si najdi jiné řešení

Doplňuji:
Záleží na tom, kolik dioptrií dotyčná osoba má a kolik je jí let. Sám jsem o tomto řešení před léty uvažoval, tenkrát byla cena operace 30 000,– až 35 000,– Kč a pro mne tedy nezanedbatelná. Po dlouhém zvažování a shánění informací jsem se rozhodl od toho ustoupit a řešil to klasicky – brýlemi. Ono totiž v pozdějším věku je mnohem horší průšvih ztráta akomodace, než nějaká ta dioptrie. A jelikož „multifokálně“ obrousit oko se zatím nedá (alespoň o tom nevím), je nutno předpokládat u staršího člověka změna dioptrických vlastností oka a zhoršení stavu. To se pak řeší stejně brýlemi nebo kontaktními čočkami a v tom případě mě už tolik netrápí, jestli jsou silnější nebo slabší. Rovněž ve věku dětském až do cca 20 let se obvykle vada rozvíjí a řešení je to opět krátkodobé. Myslím si, že nejvhodnější věk pro toto je tak asi mezi 25 a 40 roky, po čtyřicítce se už začínají při čtení ruce „prodlužovat“. Navíc určité riziko je tu vždycky a oko je oko. I běžná operace šedého zákalu není vždycky úspěšná. Takže můj názor je ten, že pokud to lze řešit brýlemi nebo kontaktními čočkami, zůstal bych u toho. Ale je to jen můj názor.

cochee

nevím ale doplním:

Doplňuji:
S laserovou operací čoček za účelem zrušení dioptrií bohužel zkušenost nemám, mám zkušenost s laserovou operací rohovek. U mě v r. 2006. Čekal jsem dlouho, z komplikací v řádu desetin procenta výskytu (oslepnutí atd.) jsem obavy neměl, pouze z recidivy. Má vada se do té doby stále „hýbala“ a já neměl chuť vyhodit několik desítek tisíc peněz s tím, že za dva tři roky oči opět nebudou stoprocentní. V roce operace byla má vada tři roky stabilní, tak jsem do toho šel. V současnosti jsem asi měsíc a něco vlastníkem nových brýlí 😁 toto už ale zčásti kladu za vinu mému věku, kdy se objevuje typická „stařecká vetchozrakost.“ Musím říct podobně jako Mosoj, že i přes řečené nelituji z těch utracených 30k Kč ani desetníku.

marci1

nevím ale doplním:

Nemám zkušenost, znám lidi, kteří si to chválí, ale i takové, co mají po operaci problémy. Osobně bych kvůli dioptriím do tohoto zákroku nešla. Pouze z důvodu šedého, popř. zeleného zákalu ( tedy proto, abych neoslepla ). 🙂
Doplňuji:
Operace není pro každého, desetina lidí by ji neměla podstoupit vůbec – lidé s cukrovkou, pokročilým zeleným zákalem, tenkou rohovkou ap. :
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/296998-operace-oci-neni-pro-kazdeho-desetina-lidi-by-ji-nemela-podstoupit-vubec/

marketa54321

raděj si najdi jiné řešení

rigormortis

raděj si najdi jiné řešení

Doplňuji:
Jak starý člověk? Jaká oční vada? Jaký laser? Jaké středisko? Další oční problémy? …to vše rozhoduje o výsledné kvalitě.

Jedná se o cestu naleptání povrchu oka-potom laser nebo sloupnutí povrchu ako- potom laser…stále dost invazivní.

střevo

jdi do toho po hlavě

a budeš zasejc pěkně vidět nafurt

Dane

raděj si najdi jiné řešení

Doplňuji:
Oko je velmi citlivý orgán a ani kvalitní tým odborníku nemůže zajistit, že operační zákrok proběhne bez kompliací. Při rozhodování o takovém daru bys měl nejspíš zohlednit věk dané osoby a to, zda zákrok opravdu potřebuje a chce.

Dane

Nejpřesnější informace získáš od lékaře oční kliniky. Určitě nejprve provede vyetření a zeptá se na zdravotní stav, pracovní vytížení apod.

gagaga

urcite darujte !!
syn byl v Ofte v Plzni …
pak tam "poslal " i svoji pritelkyni
oba vidi na 100 % , doporucuji vsem
ja jim obema delala jen ridicku ..:)

  • iv-

mosoj

Iv já v Oftě také samozřejmě.

gagaga

me to bylo skoro i jasny ..
a Mudr. Hadravek..mi rikal, ze meli nejstarsi pacientku 90 let ! :)
a maji pacienty i z Australie ..
maji tu zname..udelaji si dovolenou v Cechach a spoji to i s operaci
:)
fajn lidi tam jsou ..

johana 56

Laserovou operaci očí (ne)doporučí) na základě posouzení konkrétní vady oční specialista.Ten také předem upozorní na možná rizika zákroku.

Laserová operace,která se provádí při léčbě zeleného zákalu,neřeší dioptrickou korekci.Laserem je vytvořen otvor,soužící k odvodu oční tekutiny a snižování nitroočního tlaku.

mosoj

johana 56 : Naprostý souhlas.

johana 56

mosoji děkuji.
U zeleného zákalu není jiné řešení,zatím bohužel nepomohou ani specialisté,ani miliony…

mosoj

Naprosté naivity. Pokud má někdo zelený zákal nikdo mu takovouto operaci neudělá. Navíc se jedná o dvě naprosto rozdílné věci.