Makina

Kyselý jak žour 🙂 Co to je ten žour?

Nejlepší odpověď
annas

Žúr, žour je české slovo, které označovalo kyselou polévku, syrovátku. Jinak se užívá i v jiných jazycích, např. v polštině = kyselo, v ukrajinštině – ovocný kisel – – pudink z ovoce a mouky atd. .
Původ ze starohornoměckého súr, nyní nářeční Sauer = kyselo.

V. Machek: Etymologický slovník

--
U nás na Hané a ja na Moravě se užívá kyselý jako šťour, ščour, jinde ščór = šťovík, tedy kyselý jako šťovík, z něhož se také vařila polévka.

Další odpovědi
marci1

Žour ( nebo žúr ) je polská kyselá polévka, naše kyselo. 🙂
Doplňuji:
Recept : http://dadala­.hyperlinx.cz/pol/pol­r0154.html

Lamalam

Pozor, ve slovenštině znamená slovo žúr něco naprosto jiného.