Pavel1212

Kyselina fosforečná v potravinářství

Kde všude se v potravinářství používá zředěná kyselina fosforečná (H3PO4)? Našel jsem akorát při výrobě nápoje Coca-Cola. Je nějaké další využití v potravinářství?

Nejlepší odpověď
mosoj

Přímo kyselina fosforečná nevím, ale sole kyseliny fosforečné ( fosforečňany ) jsou v každém taveném sýru !!!!!

Dříve se používaly citráty ( sole kyseliny citronové). V zájmu vyších zisků bylo ale od citrátů jako tavicích solí upuštěno a nahraženy byly fosfáty. Nakoupilo se levné hnojivo a už to jelo. Výroba tavicích solí byla u nás ve fabrice a přechod z citrátových solí na fosfátové jsem zažil na vlastní kůži.

Porovnejte. Fosfátové prací prášky se přestaly vyrábět a nahradily je citrátové prácí prášky.
Tavicí sole pro sýry citrátové, zase nahradily fosfátové.

Tohle můj rozum nepobere !!!

Přímo kyselina fosforečná se používá jako konzervant a pokud tam nebude, bude se dávat něco ještě škodlivějšího, třeba kyselina benzoová a to je skrytý karcinogen. Zde to beru jako nutné zlo, ale u těch sýrů ???
Doplňuji:
Pokud pijete Colu a máte plechový žaludek tak nezoufejte. Nezrezaví vám. Kyselina fosforečná pasivuje železo proti korozi a používá se jako odrezovač !!!

Další odpovědi
hanulka11

našla jsem ještě toto

Nutno podotknout, že kyselina fosforečná se používá v potravinářství nejen při výrobě nápojů, ale i sýrů, tuků, margarínů, droždí a dalších," připomíná gastroenteroložka Anna Jungwirthová ze Sanatoria svaté Anny v Praze.

Zdroj: http://ona.id­nes.cz/prokle­ta-cola-kazi-zuby-a-kosti-muze-za-to-napoj-nebo-my-pig-/zdravi.aspx?c=A100514­_135739_zdravi_ves