postcd

Kys. chlorovodíková – reakce s plasty?

Prosím může tato člověku nebezpečná kyselina poškodit plasty, pokud se z různých druhů plastů apod. vodovodní odpadní potrubí skládá? Co kovy které korodují? Případně jestli víte jen s jakými látkami tato kyselina reaguje. Jak rychle se rozkládá v půdě malé množství ( např. decilitr). Děkuji

Nejlepší odpověď
Emefej

S plasty pravděpodbně reagovat nebude. Ochotně reaguje s celou řadou kovů a se solemi slabších kyselin. Ve směsi s kyselinou dusičnou reaguje s naprostou většinou kovů.

Pokud jde o rozklad v půdě, bude velmi rychlý. Za vším hledej reakci HCl s uhličitany a hlinitany, které jsou rozptýleny téměř v každé půdě.

Další odpovědi
Dochy

Co se týče rozložení v půdě: Mno, klasické rozložení nevím, ale předpokládám, že poměrně rychle se sloučí s běžně dostupnými a přítomnými prvky na poměrně neškodné soli (např sůl kuchyňská NaCl, dále CaCl2 – součást směsi posypové technické soli apod.)

Kelt

Kyselina chlorovodíková reaguje s kovy, které mají negativní potenciál – Zn, Fe a pod Aby rozpouštěla například Au, musí se smíchat s kyselinou dusičnou a pak vznikne lučavka královská, která rozpouští ušlechtilé kovy. Plasty nerozpouští. Pokud se smíchá s peroxidem vodíku, může rozpouštět např. měď.

Dochy

Pokud vím, tak domácí univerzální prostředek na vypořádání se s kyselinami (většinou kyselin) je jedlá soda. Ale bacha, záleží na množství a formě, vzhledem k tomu, že ve větším množství ta reakce může být docela bouřlivá, tak aby to zbytkama té kyseliny ještě nepoprskalo okolí, nebo hůř… (výsledkem reakce je značné množství CO2 – víš jak vypadá šumák, že?)

postcd

„Při dopravě a skladování je nutno vzít na vědomí, že kyselina chlorovodíková napadá většinu kovů, včetně nerezových ocelí, některých plastů plněných sklem (podle druhu plastu). Vhodné jsou pogumované nádoby, či nádoby z PVC, PE, PP, skla, teflonu.“ zdroj: https://www.mil­com.cz/images/zi­raviny/BL-MILCOM-HCl_technicka_CLP_re­vize_srpen-2016_SPOLCHEMIE.pdf

Jak mohu domácími prostředky tuto kyselinu neutralizovat?

Dochy

Pokud vím, tak domácí univerzální prostředek na vypořádání se s kyselinami (většinou kyselin) je jedlá soda. Ale bacha, záleží na množství a formě, vzhledem k tomu, že ve větším množství ta reakce může být docela bouřlivá, tak aby to zbytkama té kyseliny ještě nepoprskalo okolí, nebo hůř… (výsledkem reakce je značné množství CO2 – víš jak vypadá šumák, že?)

postcd

děkuji, rozumím