barusee

Kvůli čemu vzniká tzv. aprílové počasí?

Každý duben jednu chvíli prší pak je teplo, pak zase zima, dokonce pro to existuje i termín aprílové počasí, co způsobuje tyto dubnové výkyvy v počasí?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Hlavní příčinou proměnlivosti dubnového počasí je to, že po zimě je na severní polokouli ještě studený vzduch a studené moře, ale sluneční záření už má stejnou intenzitu jako v srpnu. Proto dochází k silnému zahřívání zemského povrchu a od něj se zahřívá spodní vrstva vzduchu, zatímco horní vrstvy vzduchu jsou ještě studené. Jak možná víte, teplý vzduch je lehčí než studený. Při silném přehřátí vzduchu při zemi a naopak studeném vzduchu ve výšce dochází k silnému promíchávání vzduchu, teplý a lehký vzduch stoupá nahoru a studený vzduch shora zase klesá dolů k zemi. A jak již jste si mohli přečíst v článku o bouřkách, při rychlém výstupu teplého a vlhkého vzduchu směrem vzhůru se vytvářejí přeháňky a bouřky. Samozřejmě bouřky vznikají hlavně v létě. Jenže v dubnu, v důsledku celkově chladnějšího vzduchu, bývá ochlazení v bouřkách citelnější a dešťová přeháňka často přechází ve sněhovou. A v důsledku chladnějšího vzduchu taky celkový vertikální rozsah (výška) bouřek je menší, a proto se bouřky a přeháňky vyvíjejí a zanikají rychleji než v létě a jsou rychleji vystřídány zase sluníčkem. Dubnové kroupy sice nebývají tak velké jako některé ojedinělé kroupy z mohutných červencových bouřek, ale jsou častější.

S rychlostí vývoje přeháněk a chladnějším vzduchem souvisí i další typicky aprílový jev, a to déšť z čisté oblohy. Jak jsem již uvedl, dubnové přeháňky se vyvíjejí a zanikají velice rychle. A i v případě, že jsou u země čistě dešťové, jsou ve výšce sněhové a v déšť se mění v poměrně nevelké výšce. Sněhové vločky padají pomaleji než dešťové kapky; zatímco velké dešťové kapky padají rychlostí 5–8 m/s, sněhové vločky jen asi 1–2 m/s. Zatímco tedy dešťové kapky v letních přeháňkách překonají výšku 2 km za 2 až 4 minuty, sněhovým vločkám v dubnu to může trvat přes čtvrt hodiny. A proto se právě v dubnu občas stává, že přeháňkový mrak poměrně rychle zanikne, ale sněhové vločky, které v něm vznikly, se ještě čtvrt hodiny snášejí dolů, kousek nad zemí roztají, a na zemi pak pozorujeme aprílový déšť z čisté oblohy.

Zdroj: http://alik.id­nes.cz/proc-byva-v-dubnu-aprilove-pocasi-dqs-/alik-alikoviny.asp?c=A070407_­procby_al