Elk

Kuřecí řízky – křehčené a normální. Jaký je rozdíl?

Nejlepší odpověď
dudu

Jednoduše řečeno křehčené maso, je maso upravené tzv. „nástřikem“ , což je voda se solí a různými ochucovadly. Tento nástřik může tvořit 20 někdy dokonce i 30% celkové hmotnosti tohoto masa. Výrobci hřeší na nezájem lidí o to, co si vlastně kupují. Naprostou výjimku tvoří lidé, co pečlivě čtou složení výrobků na etiketách a ti si určitě toto maso nikdy nekoupí. Až příště půjdete nakupovat a narazíte na křehčené maso, zkuste si jeho složení pečlivě prostudovat, možná budete překvapeni.
Co je vlastně křehčené maso?
V případě takto upraveného masa, už nehovoříme o mase, ale podle vyhlášky se jedná o masný polotovar, protože je do masa přidávána voda, sůl a různé chemické stabilizátory. Na etiketě tak často objevíte ve složení, že obsah masa je např. pouze 70%, zbytek tvoří voda, sůl a tzv. „zlepšovadla“.
Proč se maso křehčí?
Jedním z důvodů křehčení je to, aby se maso (hlavně kuřecí a krůtí prsa), která jsou sama o sobě suchá, stala křehčími, šťavnatějšími a chutnějšími, měla by se tak vlastně zvýšit kvalita tohoto masa. Avšak opak bývá pravdou, takové maso se někdy po rozmražení stává těžce uchopitelné, blátivé a je v něm cítit divná pachuť.
Dalším (určitě častějším) důvodem křehčení, je snaha výrobců, co nejvíce vydělat. Protože přidáním vody do masa se zvětší jeho hmotnost a tudíž i výtěžnost. Voda je levná a my jsme za ni ochotni zaplatit v domnění, že se jedná o maso. Můžeme to chápat jako čím více vody se do masa přidá, tím větší zisk mají výrobci, kteří využívají lidské neznalosti a pohodlnosti. Většina z nás se nezabývá čtením složení na výrobcích (a už vůbec ne u masa). No taky koho by napadlo, že maso, které si koupíme není už maso, ale něco zcela jiného.

Další odpovědi
hanulka11

Křehčené maso si nekupujte- budete se divit při vaření co z masa zbyde. Je to totiž speciálně upravené maso do kterého se vpichuje voda ,sůl a jiné látky , při vaření z masa zbyde takový kousek , že se divíte. protože tím, že je plné toho"sajrajtu" tak váží stejně někdy i víc než kladické maso . Takže nepodporujte tento „trend“ a nepochutnáte si.

tom004

Pro mne, křehčené = urychlovače zrání,zkřehčo­vadla(chemie),tak raději normální.

dědapetr

Křechčené jsou napíchány slanou vodou a normální jsou obyčejné.

elektrikář

Koupil jednou Polské výroby 1 prso půl kg vyteklo z něj spousta vody
rozkrojil to obalil.Usmažil jako řízek. Nešlo to ukousnout.Sloupal jsem obal a obalil ješte jednou osmařil podruhé snědl.Ale stále tuhé.Polské křehčené kuře mi nesmí přez práh.