taborsky ruda

Kuřák – nekuřák

Dá se nějakou běžnou laboratorní zkouškou ( na př. z krve nebo moče ) zjistit zda člověk kouří nebo nekouří ?

Nejlepší odpověď
anonym

Nevěřím,že se to nedá zjistit.Dnes. Jak z moče – to nevím,ale z krve jistě.
Dehet a nikotin,kromě jiných sajrajtů,se určitě v krvi projeví.

Další odpovědi
1popelka1

Z různých diskusí na internetu jsem vyčetla,

  • že nikotin v krvi se udržuje 6–12 měsíců po posledním kouření. V USA se tyto testy běžně dělají.
  • nikotin v krvi vydrží 48 hodin.
  • polovina nikotinu zmizí asi za 2 hodiny, za další 2 hodiny zase polovina a tak dál, takže ráno v krvi většinou žádný nikotin není. V krvi lze ale najít ještě asi 3 dny látky, na které se nikotin změnil (kotinin). Jen na okraj: kromě nikotinu obsahuje cigaretový kouř asi 4000 chemikálií, v podstatě všechny, které se najdou v chemickém kabinetu, včetně třeba jedu na krysy nebo močoviny. Eva Králíková, Centrum léčby závislosti na tabáku 3. interní kliniky 1.LF UK a VFN, Praha

Další informace: dokurte.cz

Vyšetření se provádí s cílem zjistit přítomnost nebo množství nikotinu nebo kotininu v krvi, moči, slinách a někdy ve vlasech. http://www.lab­testsonline.cz/sta­tic/template/tes­t.prn.aspx?id­content=1179

PostApMan

Googloval jsme a nevygooglil nic moc, tohle asi moc lidí ještě nenapadlo.
Jediné co jsem vooglil je, že ano dá se to poznat z krve, ale pouze 6 hodin(ale stoppové prvky nikotinu jsou v krvi více jak rok) po zapálení cigarety, nikotin se totiž po 6 hodinách „vytratí“.(6 hoodin je průměr, kuřák od kuřáka se to liší). Nejbezpečněji se to dá poznat z plicního testu(nevím jak ho popsat, byl u článku obrázek průhledného bálonku do kterého člověk fouká) Tedy při testu „čistoty plic“ který Vám může udělat i obvodní lékař. Tam se zjistí stoprocetně jste aktivní-nebo pasivní kuřák, a jak moc přibližně kouříte.

tomash

Taky by mě to zajímalo. Když se projednával návrh, že by se kuřákům zvýšilo zdravotní pojištění, jeden z argumentů proti byl, že se to prakticky zjistit nedá.

KdoSiOdJinud

problem bude pasivni koureni, bojim se ze by se nedal zjistit rozdil 🙂