Avatar uživatele
Zlatý

Ktoré zviera človek ako prvé domestikoval?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Nelze jednoznačně odpovědět, ale rozhodně to byl nějaký savec. V každé oblasti světa byla domestikována různá zvířata v přibližně stejném období. Někde to byl pratur, někde kozy, někde jinde velbloud a někde pes (ovšem někdy i jako zdroj potravy, např.u indiánů).
Také je otázkou, co si pod pojmem "domestikace" kdo vlastně představuje.
Zajímavé pojednání je např.zde:
http://www.zoologie.frasma.cz/…
Doplňuji:
K otázce domestikace psů mohu doplnit vědecké hledisko, ale milovníkům psích mazlíčků se asi moc líbit nebude.
Stejně jako koně zajímali i psi člověka zprvu jen jako zdroj potravy.
V prehistorických dobách ovšem ještě nebyli psi domestikovaní psi, takže šlo jen o psovité šelmy a jejich mláďata. Právě těm se ale mnohdy podařilo uniknout snědení tím, že byla dostatečně roztomilá, a tak si je lidé ponechali a později používali jako hlídače obydlí, držených zvířat atd.
Od tohoto bodu se začal rozvíjet příběh onoho tvora mnoha nadání, domestikovaných psovitých šelem, kterým dnes říkáme pes.
Kde nastal ovšem akutní nedostatek proteinů, starý zvyk pojídání psího masa se navracel, ba dokonce vzniklo mnoho plemen především k tomuto účelu.
Dnes jsou to plemena vzácná nebo vyhynulá, ale několik jich stále žije a je člověkem chováno i když v našich krajích již ne ke svému původnímu účelu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pokud nebudeme počítat blechy a jiný hmyz, tak to byl zřejmě pes.


Avatar uživatele
Zlatý

Ženy prominou. Už to víš ?
Doplňuji:
http://imagelink.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Kdyz vezmeme posunute datum pyramid okolo 12tis prnl tak mozn kocka.
Nejspis ale nejake zvire typu lama nebo ovce.


Avatar uživatele
Stříbrný

Říká se že pes jakožto pomocník při lovu.


Avatar uživatele
Zlatý

že je to chyták, myslíš ženu, viď?


Avatar uživatele
Zlatý

Sob.


Avatar uživatele
Registrovaný

Všude je většinou slyšet že to byl pes.. Tak asi pes


Avatar uživatele
Zlatý

Na základe početných archeologických nálezov z rôznych kútov sveta je pes považovaný nielen za prvé domestikované zviera, ale aj za prvé zviera, ktoré človek cielene choval.


Avatar uživatele
Registrovaný

Vlk -> pes

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Celá tato diskuze je zmatená, ontola možná zná 20 jatečních plemen psů, ale žádné z nich nemohlo být v době domestikace. Takže opět převádění původní otázky do jiné roviny.

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Nepopíral jsem , že by indiáni psi nejedli. Jen jsem konstatoval , že nikde jsem se nesetkal se solidně doloženou zmínkou že byli chováni pouze jako zdroj masa.

Avatar uživatele
Pokročilý

anyone

Nechceš si to po sobě znovu přečíst?
viz doslovná citace: "Informace ontoly je zcela mylná" !
(Takhle hloupě zatloukají jen malí sígři přistižení při lži).

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Napsal jsem že se domnívám, že citace je zcela mylná. Ale převracení faktů od toho, který má několik profilů mne vůbec nepřekvapuje.

Avatar uživatele
Zlatý

Drap

Domnívám se že informace "ontoly" o domestikaci psů, jako zdroje masa u indiánů je zcela mylná. Pravdou je, že ani maso ze psů indiáni neodmítali, stejně jako v jiných částech světa. Některé kmeny používaly některé části psů ke svým obřadům /třeba Lakotové/, ale nikde jsem nenašel věrohodnou zmínku, že by byli psi u indiánů chováni jako zdroj masa.

Avatar uživatele

anonym

Drape, dovol mi technickou připomínku, blechy a jiný hmyz - to je pořád jenom hmyz a na ten se arygnoc neptal.
Pokud jde o odpovědi jiných uživatelů, tak je krajně neseriozní napadat je z titulu "domněnek". Bylo by vhodnější, kdybys v případě nesouhlasu mohl vložit důkaz o tom, že máš spolehlivější zdroj informací.
Tohle napadání názorů některých uživatelů jinými uživateli už by tu mělo jednou pro vždy skončit. Je to nesportovní.

Avatar uživatele

anonym

Drap: ano, někdy to bývalo u indiánů i opačně. :-(
Darwin popisuje indiánský kmen, který žil v Ohňové zemi (nejjižnější cíp Jižní Ameriky), který se živil lovením ryb, tuleňů a mořských vyder. Indiáni stáli po prsa v ledové vodě a jejich psi jim ve vodě naháněli do sítí úlovek. Podobně naháněli tuleně ke člunům, kde je potom Ohňozemci lovili oštěpy. V době nouze o potravu tito indiáni zabíjeli staré ženy a jejich masem krmili psy! :-(

Avatar uživatele

anonym

Domněnky uživatele Drap mohu doplnit o fakta. Jatečních plemen psů je je známo cca 20 .
Některá jsou již vyhynulá a některá se dožila našich časů. Tato plemena se chovala k původním účelům mimo dnešní Evropu.
Jedná se např. o plemena z Číny (čau čau), Korea(korejský žlutý pes), Filipíny (filipínský pes), Sumatra (batacký špic), Nový Zéland (guri +), Havaj (havajský pes+), Severní Amerika/Karibská oblast (velký indiánský pes), Mexiko( colimský pes +, mexický hrbáč-Itzcuinlipotzotli +, malý indiánský pes Techichi +, mexický naháč Xoloitzcuintli, miniaturní naháč- na pokraji vyhynutí), Peru (peruánský naháč+, incký naháč-Peruvian Inca Orchid, peruánský buldoček+), Bolívie (bolívijský naháč-Khala, na pokraji vyhynutí, jsou snahy toto plemeno zachránit).
Z těchto jatečních plemen pouze pes Inkůbyl původně zdrojem potravy, ale ještě u svých původních "chovatelů" kmene Huanců, kteří psí maso milovali a když táhli do boje, troubili na rohy vyrobené ze psích lebek. Po porážce tohoto národa získali totohoto naháče Inkové a oblíbila si ho incká šlechta a brali ho jako společníka.
K těm indiánům mohu jen dodat: V dobách hojnosti bylo považováno psí maso za lahůdku (prý připomíná jehněčí) a jedlo se hlavně o velkých svátcích, snad proto, že si indiáni cenili psi i pro jiné služby. Nicméně v dobách nouze šly ohledy stranou a psi byli pojídáni běžně.
Výzkumy odborníků (např. Wiliam Pferd) na indiánské psy odhalily , že je jedla většina kmenů subarktické oblasti, lesnatého východu Severní Ameriky, jihovýchodu kontinentu a také Karibské oblasti. Některé kmeny ale psy používaly i k nošení nebo tahání břemen či k lovu. Ovšem do té doby než nastala doba hladu.
Tolik věrohodné prameny naučné vědy. Pokud někoho tato problematika zajímá, mohu doporučit různé zdroje.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 787
Zlatý annas 588
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 379
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 280
Zlatý marci1 276
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 188

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.