arygnoc

Ktoré zviera človek ako prvé domestikoval?

Nejlepší odpověď
anonym

Nelze jednoznačně odpovědět, ale rozhodně to byl nějaký savec. V každé oblasti světa byla domestikována různá zvířata v přibližně stejném období. Někde to byl pratur, někde kozy, někde jinde velbloud a někde pes (ovšem někdy i jako zdroj potravy, např.u indiánů).
Také je otázkou, co si pod pojmem „domestikace“ kdo vlastně představuje.
Zajímavé pojednání je např.zde:
http://www.zo­ologie.frasma­.cz/domestika­ce/domaci%20zvi­rata.html
Doplňuji:
K otázce domestikace psů mohu doplnit vědecké hledisko, ale milovníkům psích mazlíčků se asi moc líbit nebude.
Stejně jako koně zajímali i psi člověka zprvu jen jako zdroj potravy.
V prehistorických dobách ovšem ještě nebyli psi domestikovaní psi, takže šlo jen o psovité šelmy a jejich mláďata. Právě těm se ale mnohdy podařilo uniknout snědení tím, že byla dostatečně roztomilá, a tak si je lidé ponechali a později používali jako hlídače obydlí, držených zvířat atd.
Od tohoto bodu se začal rozvíjet příběh onoho tvora mnoha nadání, domestikovaných psovitých šelem, kterým dnes říkáme pes.
Kde nastal ovšem akutní nedostatek proteinů, starý zvyk pojídání psího masa se navracel, ba dokonce vzniklo mnoho plemen především k tomuto účelu.
Dnes jsou to plemena vzácná nebo vyhynulá, ale několik jich stále žije a je člověkem chováno i když v našich krajích již ne ke svému původnímu účelu.

Další odpovědi
Drap

Pokud nebudeme počítat blechy a jiný hmyz, tak to byl zřejmě pes.

anonym

Ženy prominou. Už to víš ?
Doplňuji:
http://imagelin­k.cz/?v=pestlt­.jpg

Jsemtady

Kdyz vezmeme posunute datum pyramid okolo 12tis prnl tak mozn kocka.
Nejspis ale nejake zvire typu lama nebo ovce.

Nuk nuk

Říká se že pes jakožto pomocník při lovu.

bolak

že je to chyták, myslíš ženu, viď?

Lamalam

Sob.

Esiskaa

Všude je většinou slyšet že to byl pes.. Tak asi pes

marci1

Na základe početných archeologických nálezov z rôznych kútov sveta je pes považovaný nielen za prvé domestikované zviera, ale aj za prvé zviera, ktoré človek cielene choval.

Jájuš

Vlk → pes

Drap

Celá tato diskuze je zmatená, ontola možná zná 20 jatečních plemen psů, ale žádné z nich nemohlo být v době domestikace. Takže opět převádění původní otázky do jiné roviny.

Drap

Nepopíral jsem , že by indiáni psi nejedli. Jen jsem konstatoval , že nikde jsem se nesetkal se solidně doloženou zmínkou že byli chováni pouze jako zdroj masa.

anyone

Nechceš si to po sobě znovu přečíst?
viz doslovná citace: „Informace ontoly je zcela mylná“ !
(Takhle hloupě zatloukají jen malí sígři přistižení při lži).

Drap

Napsal jsem že se domnívám, že citace je zcela mylná. Ale převracení faktů od toho, který má několik profilů mne vůbec nepřekvapuje.

Drap

Domnívám se že informace „ontoly“ o domestikaci psů, jako zdroje masa u indiánů je zcela mylná. Pravdou je, že ani maso ze psů indiáni neodmítali, stejně jako v jiných částech světa. Některé kmeny používaly některé části psů ke svým obřadům /třeba Lakotové/, ale nikde jsem nenašel věrohodnou zmínku, že by byli psi u indiánů chováni jako zdroj masa.

anonym

Drape, dovol mi technickou připomínku, blechy a jiný hmyz – to je pořád jenom hmyz a na ten se arygnoc neptal.
Pokud jde o odpovědi jiných uživatelů, tak je krajně neseriozní napadat je z titulu „domněnek“. Bylo by vhodnější, kdybys v případě nesouhlasu mohl vložit důkaz o tom, že máš spolehlivější zdroj informací.
Tohle napadání názorů některých uživatelů jinými uživateli už by tu mělo jednou pro vždy skončit. Je to nesportovní.

anonym

Drap: ano, někdy to bývalo u indiánů i opačně. ☹
Darwin popisuje indiánský kmen, který žil v Ohňové zemi (nejjižnější cíp Jižní Ameriky), který se živil lovením ryb, tuleňů a mořských vyder. Indiáni stáli po prsa v ledové vodě a jejich psi jim ve vodě naháněli do sítí úlovek. Podobně naháněli tuleně ke člunům, kde je potom Ohňozemci lovili oštěpy. V době nouze o potravu tito indiáni zabíjeli staré ženy a jejich masem krmili psy! ☹

anonym

Domněnky uživatele Drap mohu doplnit o fakta. Jatečních plemen psů je je známo cca 20 .
Některá jsou již vyhynulá a některá se dožila našich časů. Tato plemena se chovala k původním účelům mimo dnešní Evropu.
Jedná se např. o plemena z Číny (čau čau), Korea(korejský žlutý pes), Filipíny (filipínský pes), Sumatra (batacký špic), Nový Zéland (guri +), Havaj (havajský pes+), Severní Amerika/Karibská oblast (velký indiánský pes), Mexiko( colimský pes +, mexický hrbáč-Itzcuinlipotzotli +, malý indiánský pes Techichi +, mexický naháč Xoloitzcuintli, miniaturní naháč- na pokraji vyhynutí), Peru (peruánský naháč+, incký naháč-Peruvian Inca Orchid, peruánský buldoček+), Bolívie (bolívijský naháč-Khala, na pokraji vyhynutí, jsou snahy toto plemeno zachránit).
Z těchto jatečních plemen pouze pes Inkůbyl původně zdrojem potravy, ale ještě u svých původních „chovatelů“ kmene Huanců, kteří psí maso milovali a když táhli do boje, troubili na rohy vyrobené ze psích lebek. Po porážce tohoto národa získali totohoto naháče Inkové a oblíbila si ho incká šlechta a brali ho jako společníka.
K těm indiánům mohu jen dodat: V dobách hojnosti bylo považováno psí maso za lahůdku (prý připomíná jehněčí) a jedlo se hlavně o velkých svátcích, snad proto, že si indiáni cenili psi i pro jiné služby. Nicméně v dobách nouze šly ohledy stranou a psi byli pojídáni běžně.
Výzkumy odborníků (např. Wiliam Pferd) na indiánské psy odhalily , že je jedla většina kmenů subarktické oblasti, lesnatého východu Severní Ameriky, jihovýchodu kontinentu a také Karibské oblasti. Některé kmeny ale psy používaly i k nošení nebo tahání břemen či k lovu. Ovšem do té doby než nastala doba hladu.
Tolik věrohodné prameny naučné vědy. Pokud někoho tato problematika zajímá, mohu doporučit různé zdroje.