rudolf.th

Kto má na starosť umiestniť dopravnú značku?

Jeden môj známy má pri svojom penzióne aj súkromné parkovisko. Je to v podstate ohradený dvor s jedným vstupom. Vstup do parkoviska je z jednosmernej ulice, t. zn., že pri opustení parkoviska vozidlá musia odbočiť doľava, ináč by išli po ulici v protismere. Lenže problémom je to, že návštevníci penziónu, ktorý sú z iného mesta, pri odchode si to už nepamätajú, že do dvora vošli z jednosmernej ulice a automaticky zabočujú doprava a idú v protismere. Aby sa tomu predišlo, mala by byť pred bránou umiestnená nejaká dopravná značka prikazujúca smer jazdy po výjazde s parkoviska.

Mojou otázkou by bolo, že koho povinnosťou je umiestniť túto dopravnú značku? Je to povinnosťou dopravného inšpektorátu, alebo majiteľa parkoviska? Ak majiteľ parkoviska, tak potrebuje k tomu aj súhlas dopravného inšpektorátu? Resp. ak policajti prichytia vodiča idúceho v protismere, a ten sa bude odvolávať na to, že pri výjazde z parkoviska nebola značka určujúca prikázaný smer jazdy, tak môže byť za to stíhaný majiteľ parkoviska, alebo jednoducho bude pokutovaný vodič bez ohľadu na jeho výhovorku?

Nejlepší odpověď
led

Súhlas na umiestnenie dopravnej značky dáva príslušný dopravný inšpektorát. Majiteľ pozemku si značku kúpi u dodávateľa dopravných značiek a osadí na vlastnom pozemku. V prípade, že značka bude umiestnená mimo pozemok majiteľa, jej osadenie zabezpečuje správca komunikácie.