sio

Kterým rokem končí a kterým začíná tisíciletí, se tu už řešilo.

Názory lidí se ale stále liší. Tedy, který byl podle vás poslední rok druhého tisíciletí, rok 1999 nebo 2000? A jaké nejzajímavější (nekurióznější) obhájení jste slyšeli?

Nejlepší odpověď
annas

Třetí tisíciletí začalo 1. ledna 2001, z toho plyne, že druhé tisicíletí končilo 31. 12. 2000.

Názory spisovatele A. C. Clarka – útočí na rok 2000 (MF Dnes z 8. 1. 1999)

„A dost!“ řekl si nestor sci-fi Arthur C. Clarke popuzený sporem o to, kdy vlastně začíná nové tisíciletí: v roce 2000, nebo 2001?

„Jelikož západní kalendář vždy začíná rokem ‚1‘, a nikoliv rokem ‚0‘, 21. století, a tedy i třetí tisíciletí začne až 1. ledna 2001“, upozorňuje známý spisovatel a otec myšlenky vytvoření telekomunikační satelitní sítě v oficiálním prohlášení.

Magie čísla 2000 si dál podmaňuje veřejnost a podobná vysvětlení zanikají v záplavě zpráv o přípravách oslav konce tisíciletí na konci tohoto roku. A když se třeba australský premiér John Howard pokusil rozšířený omyl vyvrátit, označil jej tisk za hlupáka století.

„Ačkoliv někteří lidé mají velkou potíž to pochopit, lze to vysvětlit velmi jednoduchou analogií, které porozumějí všichni. Kdyby stupnice na váze vašeho obchodníka začínala jedničkou místo nuly, asi by se vám nelíbilo, kdyby vám oznámil, že vám prodává deset kilogramů čaje (a přitom jich bylo pouze devět)?“ vysvětluje Clarke. „Úplně stejné je to s časem. 1. ledna 2000 se naplní teprve 99 let tohoto (dvacátého) století: budeme muset počkat až do 31. prosince, aby se sto let naplnilo,“ připomíná autor bestselleru 2001: Vesmírná odysea.

Sám ovšem uznává, že psychologický efekt tří nul a dopad obtížné „2“, která zamotá „hlavu“ počítačům, jsou mnohem horší, než aby mohly být ignorovány. „Tudíž všichni se chystají slavit o půlnoci 31. prosince 1999,“ poznamenává s tím, že rok 2000 by měl být nazýván „rokem století“ a teprve 2001 „rokem tisíciletí“.

Další názory na to, kdy začíná (vlastně začalo) 3. tisíciletí v odkazu.

http://www.bbcc­.cz/hist/2000/1202M­iVaSi/KdyZaci­na3Tisicileti­.htm

sio

Děkuju, annas. K tématu mne vrátil včerejší film – tuším Konec světa – a následná diskuze. Jeden zúčastněný prohlásil : „No začíná rokem 2000, protože první rok byl rok nula. Nebo co si myslíte, že byl rok mínus jedna a pak hned jedna?“ Na jeho obranu musím dodat, že si nesmyslnost tohoto výroku vzápětí uvědomil…:-)

annas

Není zač. Já počítám začátek od čísla jedna. Někomu určitě nezáleželo na tom, kdy začíná a končí tisíciletí. Jen třeba jako důvod k oslavě .. 🙂