Kterých lidí se týká GDPR?

Tento pátek se má zavádět GDPR = ochrana osobních údajů. Chci vědět,koho se to týká. Týká se to i mě nebo ne?
Facebook nemám,můj počítač je jen na domácí používání a ke komunikaci používám jen e-mail,tak chci vědět,jestli se bude něco dít nebo jestli se nic dít nebude.

Nejlepší odpověď
led

Týka sa to všetkých, ktorí sa na internete registrujú.
„ke komunikaci používám jen e-mail“ tak sa to týka aj vás.

Další odpovědi
Drap

Týká se to úplně každého občana EU.

anonym

V podstatě platí pro kohokoliv kdo s osobními údaji jiných manipuluje a má chránit osobní údaje každého občana EU.

Z vašeho pohledu pokud s cizími osobními údaji nenakládáte se bude dít jen to že vás několik firem včetně facebooku požádá o nový souhlas se zpracováním osobních údajů a poskytnou vám nové nástroje kterými budete moci souhlas odvolat či uplatnit právo na výmaz osobních údajů.

ivzez

Tento pátek se ochrana osobních údajů nezavádí, na ochranu
osobních údajů máme právo všichni a už dost dlouho (několik let).

Nařízení GDPR pouze zpřísňuje pravidla (správci osobních údajů
jsou povinni s námi všemi jednat korektně) a zvyšuje postihy → těm,
kdo stále nebudou pravidla dodržovat, hrozí hodně vysoké pokuty.

_____

Máte-li jako správce osobních údajů všechno v pořádku
(jako např. moje banka), nijak se Vás GDPR nedotkne.

A máte-li jako občan ČR/EU štěstí na korektní dodavatele,
prodejce či poskytovatele služeb, ani nepostřehnete, že se
něco děje (ti korektní nebudou muset nic měnit).

Pokud štěstí nemáte, budou po Vás Vaši „poskytovatelé“
vyžadovat nový souhlas se zpracováním osobních údajů,
někteří i souhlas k zasílání informací.
_______

Doplňuji:

Arne1, nesouhlasit sice můžete, ale svou odpovědí jste jen potvrdil, že to
s korektností souvisí. Korektní správce osobních údajů totiž nemá osobní
údaje jiných osob nezabezpečené v šuplíku, kde se k nim může dostat kdokoliv.

Kdybyste s osobními údaji od začátku nakládal korektně,
nemusel byste mít z GDPR obavy.

Arne1

GDPR se bohužel týká naprosto všech. A dovolím si nesouhlasit s IVZEZ, nemá to nic společného se solidností a nesolidností firem. Teď se budu muset třást strachy, aby mi někdo nečmajznul notebook, protože tím pádem bych musel nahlásit únik informací… I to, že mám kopie dat doma v šuplíku je špatně, protože ten šuplík není zabezpečený sejf a do toho šuplíku samozřejmě může přítelkyně se kterou bydlím. A to nemluvím o tom, že mám doma šanony se smlouvama které jsem klientům sjednal za úposledních 10 let, samozřejmě opět nejsou v sejfu.

orestez

Vyplňte prosím toto pole. A já ho, nebo toto pole vyplním. Už jsem zde vyzdvihl dotaz. Podle mě, pokud žiju a dýchám, se to netýká mě. Jen firem a diskuzních forem s dodavateli energií. Vy, my, pouze a více odsouhlasíme kalný proces, kdy nebude existovat další ochrana osobních údajů. Kdo se považuje za nudícího, tomu přidělíme funkci. Ale kdo to bude hlídat, má tento nesmysl smysl? Říkat svoje datum narození, pak to popřít, ne já nejsem já?

Ma007

Anebo se nemusí týkat nikoho, když na porušení této směrnice jiný občan upozorní, a stát to „promlčí“, a pak už jako by se nic nestalo.

Arne1

led: nesmysl, nemá to s Internetem nic společného.

ivzez

Ale ano, Arne, souvisí to i s registracemi v internetu.
(Vy nečtete podmínky služeb, k nimž se v internetu registrujete?)

Mýlíte se, pokud se domníváte, že to nesouvisí s korektností firem.
Korektní firma neuchovává osobní údaje tak, aby je mohl někdo ukrást. A už vůbec nepřipustí, aby je měl některý společník nebo zaměstnanec „doma v šuplíku“.

Obojí svědčí nejen o nekorektním přístupu k údajům zákazníků, zaměstnanců apod., ale i o hodně velké lehkomyslnosti.

Arne1

Nejsem v pozici zaměstnance!

Souvisí to samozřejmě I (!!!) s Internetem, ale i všeobecně. I tehdy kdy nejde o nic elektronického, jenom se něčí jméno ocitne někde na papíru.

ivzez

Já vím. A vím, že i vy víte. (–:

orestez

Ge0rge, jaké to jsou nástroje? Zrušení třeba služeb?

ivzez

Zrušení služeb bych viděla až jako krajní krok.

Ti, komu jste dal souhlas k zasílání informací, aniž jste o tom
věděl (souhlas byl např. „schován“ v obch. podmínkách), nebo aniž
by Vás informovali o možnosti tento souhlas kdykoliv odvolat, Vás budou muset o souhlas požádat znovu.

Tentokrát Vás ale musí poučit o možnosti odvolání souhlasu
a musí Vám dát na výběr, jestli souhlas dáte nebo ne.

Už nebude možné považovat „nevyjádření“ za souhlas,
pokud se k žádosti nevyjádříte, musí to poskytovatel
považovat za nesouhlas.

A souhlasem k zasílání informací není možné
podmiňovat poskytování žádných služeb.

Někteří „poskytovatelé“ formulovali žádost o souhlas se zpracováním osobních údajů a žádost o poskytnutí souhlasu k zasílání informací, tak, že to působilo dojmem, že jde o jednu žádost, že bez udělení souhlasu nebude možné čerpat nebo využívat nějaké služby.

Šlo ale o souhlasy dva, přičemž bez druhého (zasílání informací)
bylo a je možné služby poskytovat.

Myslím, že jste zmínil dodavatele energií.
Zde jde o opakované dodávky, které lze uskutečnit
pouze na základě uzavřené smlouvy, v níž musí být
identifikovány obě strany → dodavatel i odběratel.

K tomu dodavatel potřebuje souhlas ke zpracování osobních
údajů, protože bez identifikace zákazníka by s nikým nemohl
uzavřít smlouvu o dodávkách energií.

Pokud by Vám dodavatel energií chtěl zasílat informace
o svých nových produktech, musel by vedle souhlasu
se zpracováním osobních údajů mít ještě souhlas k zasílání obchodních sdělení.

Protože energie lze dodávat na základě uzavřené smlouvy
a souhlasu ke zpracování osobních údajů, není žádný zákazník
povinen udělit tento druhý souhlas.

A žádný dodavatel nesmí zákazníka nutit takový souhlas
udělit pod např. falešnou záminkou, že bez tohoto souhlasu
není možné pokračovat v dodávkách.

Nejlepší na tom je, že toto vše platí už nyní (zákon o ochraně osobních údajů a zákon o některých službách obchodních společností), ale ne každý dodavatel to dodržoval. Teprve GDPR se díky vysokým pokutám postará o to, aby ti nepoctiví situaci napravili.

Ale nedělám si iluze, že by ti nepoctiví nevymysleli něco,
čím by to „obešli“. Nabídnou např. nějakou drobnou odměnu
za udělení souhlasu, který nikdo není povinen poskytnout.

ivzez

Omlouvám se za tu délku.

Chtěla jsem to zkrátit, ale po vynechání kterékoliv
části mi to přišlo nesrozumitelné.

Jestli je těch informací moc najednou,
klidně si některou vyberte a ptejte se dál.