Tw!st

Který z těchto řidičů udělal chybu? Jak jsem se měl zachovat?

Dnes jsem měl málem nehodu na dálnici. Zajímalo by mě, kdo v této situaci nehodu téměř zavinil, já, nebo řidič v druhém autě. Jel jsem v levém pruhu maximální povolenou rychlostí se zapnutým tempomatem, za mnou v levém pruhu jelo několik dalších vozidel stejnou rychlostí. Schválně jsem v levém pruhu zůstával, protože jsem byl rozjetý a do pravého pruhu se napojovali na dálnici ostatní vozidla. Jedu si v levém pruhu dále a jelikož vozidla která se právě na dálnici do pravého pruhu napojovala nebyla natolik rozjetá, tak jsem je v levém pruhu předjížděl. Z ničeho nic, řidič v autě které bylo několik málo metrů předemnou v pravém pruhu zapnul blikačky do leva. Říkal jsem si, že ještě nebyl rozjetý a jel CCA 80km/h tak jsem v té vteřině nevěřil že se skutečně pokusí v takové rychlosti vjet do levého pruhu a to když jsem několik málo metrů za ním v levém pruhu jel já maximální povolenou rychlostí, tudíž jsem hned nebrzdil nebo nevypínal tempomat. První co jsem myslel, že třeba levou rukou nechtěně drbnul do páčky na blinkr, že to nemůže myslet vážně. Jenže až co jsem měl nárazník zhruba v rovině jeho zadních kol, tak jsem si uvědomil že se tam skutečně snaží vjet. Téměř mě vytlačil z pruhu, jel jsem levými koly už po krajnici. Co jsem měl v této situaci dělat? Nemůžu jen tak dupnout na brzdu, za mnou v levém pruhu jely auta stejnou rychlostí jako já, způsobilo by to hromadnou nehodu. Naprosto mě vytočilo, jak si ten postarší pán ještě ukazoval naštvaně rukou. Dle mého, nevím jestli se podíval do zrcátek, nebo ne, nicméně měl by si uvědomit a) celkově není vhodné se cpát do levého pruhu když jedete 80km/h a už vůbec ne pokud je ten levý pruh frekventovanější než ten pravý, b) to, že si hodí blikačky neznamená že mu hned musí dát všichni přednost, i kdyby to ohrozilo nebo omezilo ostatní účastníky provozu.

Nejlepší odpověď
Kepler

Předpisy jste porušili oba. Pán v pravém pruhu se měl nejdřív přesvědčit, zda je levý pruh volný a nikoho neohrozí. Ty ses dopustil přestupku, že jsi jel trvale v levém pruhu, což se nesmí. Není to jako ve městě, kde se tomu říká souběžná jízda.

Další odpovědi
Edison

  1. Chybu udělal on. Při přejíždění z pruhu do pruhu má přednost vozidlo jedoucí v onom pruhu.
  2. Dupnout na brzdu jsi klidně mohl. a) každý řidič je povinen učinit vše, aby zabránil nehodě, b) ti za tebou mají dodržovat bezpečnou vzdálenost (to jest takovou, aby mohli bezpečně zastavit na vzdálenost, na jakou mají rozhled). Faktem je, že nemusí být potřeba „dupat na brzdu“, mnohdy stačí mírně zpomalit, aby se rozdíl rychlostí dostal do kladných čísel (tedy aby se vzdálenost mezi tebou a ohrožujícím objektem začala zvětšovat).

Dále: 1. Bezdůvodná jízda v levém pruhu je proti zákonu. 2. Auta z připojovacího pruhu NEMAJÍ přednost, vozidla jedoucí v průběžném pruhu NEPŘEDJÍŽDĚJÍ, nemají tudíž v levém co pohledávat. Blinkr skutečně vůbec neznamená, že mu mají ostatní dát přednost, předností se zabývají jiná ustanovení zákona. Ne nadarmo to zákon jasně definuje jako ZNAMENÍ…

mosoj

Všichni jste chybovali. Ty a ostatní jste neměli v levém pruhu co dělat pokud jsi právě nepředjížděl. Okamžitě po předjetí se máš zařadit zpět do pravého pruhu. I kdyby to bylo několikrát za sebou.
Řidič který vjel před tebe, neměl co vjíždět do levého pruhu, pokud nepředjížděl ( v osmdesátce asi těžko,že). Dávání přednosti vozidlu vjíždějícímu na dálnici z napojovacího pruhu je přestupek. V tom okamžiku porušuješ pravidla protože jedeš v levém pruhu aniž by jsi předjížděl.
Pokud by jste tato pravidla dodržovali, nic z toho co popisuješ by se nestalo.

Hlada

Z hlediska předpisů jste udělali chybu oba, jak už bylo řečeno. Z hlediska vyšších dovedností bezpečné jízdy jsi zřejmě na situaci nereagoval dostatečně pohotově. Na blinkr chybujícího řidiče bylo potřeba okamžitě reagovat troubením, svícením a rozsvícením brzdových světel bez razantního brzdění.

cukrar

Vždy se bude řešit individuelně, ale Vy chcete slyšet, že to zavinil ten druhý. Ale to my nevíme, Vy to tak jen popisujete z pohledu svého. Ale kde je pravda se zjistí jen při vyšetření situace.
Jak víte, že jel 80km/hod.

Tw!st

Mosoj a Kepler: Jak říkám, v levém pruhu jsem jel z důvodu toho že jsem předjížděl auta jedoucí v pravém pruhu která jela nízkou rychlostí z důvodu že bylo krátce po napojení na dálnici. Zpět do pravého pruhu bych se v tu chvíli nedostal ani kdybych chtěl.

elkon

V té chvíli jedině přibrzdit a troubit. A nebo pokud to síla motoru dovolí, plný plyn a zkusit z té situace odjet.