JájsemRaibek

Který z jazyků byl za 2. světové války tím hlavním, který se vyučoval na českých školách?

Učil se český jazyk nebo byl jen doplňkový a hlavním jazykem byla němčina?
Vyučovala se i ruština, nebo ta byla striktně zakázaná?

Nejlepší odpověď
Drap

Na našich školách se běžně učilo česky. Němčina byla povinná, stejně jako třeba dnes angličtina. Existovaly však i školy německé, kde se vyučovalo německy čeština byla jen další jazyk.

Další odpovědi
ivzez

Hlavním jazykem byla čeština a povinným cizím jazykem němčina.

Ruština se (pokud vím) začala ve školách objevovat až po skončení války.
Za války by nejspíš muselo jít o soukromou výuku.

Kepler

Řekl bych, že němčina byla tím hlavním, ale čeština se učila taky. Bylo to v souladu s plánem germanizace porobených národů, stejně taky nápisy a vyhlášky v ulicích byly nejdřív německy a pak teprve česky. Povinnou ruštinu na školách zavedli až komunisti. Jinak si každý mohl studovat jaký jazyk chtěl, ovšem mimo osnovy základních škol.