Avatar uživatele
Zlatý

Který významný český přírodovědec zemřel 21.12.1765, víte o koho se jedná a co vynalezl?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Prokop Diviš (26.3.1698-21.12.1765), původním jménem Václav Divíšek, se narodil v Žamberku. Studoval na znojemském gymnáziu, později přešel do kláštera v Louce u Znojma kde v letech 1721 a 1722 studoval filosofii a v dalších dvou letech bohosloví. Po ukončení studií vyučoval přírodní vědy a filosofii v klášterní škole. Rozsáhlá bohatá knihovna kláštera mu poskytla dobrý přehled o tehdejších znalostech přírodních věd.. Tři roky po získání doktorátu na univerzitě v Salcburku přichází r. 1736 na faru do Přímětic, kde působil s výjimkou tříletého zastupování louckého opata za pruskorakouské války 1742 – 1745 do konce svého života.

Ve svém volném čase se zabýval chemií a hydromechanikou, ale nejznámější jsou jeho pokusy s elektřinou, jež vyvrcholily stavbou hromosvodu, který byl postaven u fary v Přímětcích 15.června 1754. Železná konstrukce na dřevěném stožáru, "machina meteorologica", vysoká 42 m byla spojena řetězy s železnými kužely zakopanými přes půl metru do země, byla tedy prvním uzemněným hromosvodem na světě . Hlavu hromosvodu tvořila konstrukce, kde na každém ze čtyř ramen horizontálních železných křížů byly kovové krabice, z nichž každá měla 33 hrotů. Třináctá, větší krabice se 77 hroty byla umístěna na vertikální tyči zakončené větrnou korouhvičkou .

V roce 1936 při příležitosti dvoustého výročí příchodu Prrokopa Diviše do Přímětic byla zde postavena replika jeho hromosvodu jako památník.Hlava tohoto hromosvodu je přesnou kopií původního.

Zdroj: http://sik.vse.cz/klubovyzivot _kultura.php?da=2008_3

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Prokp Diviš-
Vyrobil celou řadu přístrojů pracujících s elektřinou: elektrum (stroj vyrábějící třením elektrickou energii), tzv. meteorologický stroj (měl vysávat elektrickou energii z mraků a bránit tak samému vývoji blesků, ve skutečnosti šlo o funkční bleskosvod) a elektrický strunný nástroj Zlatý Diviš. Též využíval statickou elektřinu k elektroléčbě.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3821
Zlatý Drap 2287
Zlatý led 1650
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 871
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.