Avatar uživatele
Miroslavst

Který významný český přírodovědec zemřel 21.12.1765, víte o koho se jedná a co vynalezl?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? panenka, quentos, BEAES, aramah, anonym, bobánek před 4212 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

Prokop Diviš (26.3.1698-21.12.1765), původním jménem Václav Divíšek, se narodil v Žamberku. Studoval na znojemském gymnáziu, později přešel do kláštera v Louce u Znojma kde v letech 1721 a 1722 studoval filosofii a v dalších dvou letech bohosloví. Po ukončení studií vyučoval přírodní vědy a filosofii v klášterní škole. Rozsáhlá bohatá knihovna kláštera mu poskytla dobrý přehled o tehdejších znalostech přírodních věd.. Tři roky po získání doktorátu na univerzitě v Salcburku přichází r. 1736 na faru do Přímětic, kde působil s výjimkou tříletého zastupování louckého opata za pruskorakouské války 1742 – 1745 do konce svého života.

Ve svém volném čase se zabýval chemií a hydromechanikou, ale nejznámější jsou jeho pokusy s elektřinou, jež vyvrcholily stavbou hromosvodu, který byl postaven u fary v Přímětcích 15.června 1754. Železná konstrukce na dřevěném stožáru, "machina meteorologica", vysoká 42 m byla spojena řetězy s železnými kužely zakopanými přes půl metru do země, byla tedy prvním uzemněným hromosvodem na světě . Hlavu hromosvodu tvořila konstrukce, kde na každém ze čtyř ramen horizontálních železných křížů byly kovové krabice, z nichž každá měla 33 hrotů. Třináctá, větší krabice se 77 hroty byla umístěna na vertikální tyči zakončené větrnou korouhvičkou .

V roce 1936 při příležitosti dvoustého výročí příchodu Prrokopa Diviše do Přímětic byla zde postavena replika jeho hromosvodu jako památník.Hlava tohoto hromosvodu je přesnou kopií původního.

Zdroj: http://sik.vse.cz/klubovyzivot _kultura.php?da=2008_3

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
BEAES

Prokp Diviš-
Vyrobil celou řadu přístrojů pracujících s elektřinou: elektrum (stroj vyrábějící třením elektrickou energii), tzv. meteorologický stroj (měl vysávat elektrickou energii z mraků a bránit tak samému vývoji blesků, ve skutečnosti šlo o funkční bleskosvod) a elektrický strunný nástroj Zlatý Diviš. Též využíval statickou elektřinu k elektroléčbě.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost