Miroslavst

Který významný český přírodovědec zemřel 21.12.1765, víte o koho se jedná a co vynalezl?

Nejlepší odpověď
panenka

Prokop Diviš (26.3.1698–21.12.1765), původním jménem Václav Divíšek, se narodil v Žamberku. Studoval na znojemském gymnáziu, později přešel do kláštera v Louce u Znojma kde v letech 1721 a 1722 studoval filosofii a v dalších dvou letech bohosloví. Po ukončení studií vyučoval přírodní vědy a filosofii v klášterní škole. Rozsáhlá bohatá knihovna kláštera mu poskytla dobrý přehled o tehdejších znalostech přírodních věd.. Tři roky po získání doktorátu na univerzitě v Salcburku přichází r. 1736 na faru do Přímětic, kde působil s výjimkou tříletého zastupování louckého opata za pruskorakouské války 1742 – 1745 do konce svého života.

Ve svém volném čase se zabýval chemií a hydromechanikou, ale nejznámější jsou jeho pokusy s elektřinou, jež vyvrcholily stavbou hromosvodu, který byl postaven u fary v Přímětcích 15.června 1754. Železná konstrukce na dřevěném stožáru, „machina meteorologica“, vysoká 42 m byla spojena řetězy s železnými kužely zakopanými přes půl metru do země, byla tedy prvním uzemněným hromosvodem na světě . Hlavu hromosvodu tvořila konstrukce, kde na každém ze čtyř ramen horizontálních železných křížů byly kovové krabice, z nichž každá měla 33 hrotů. Třináctá, větší krabice se 77 hroty byla umístěna na vertikální tyči zakončené větrnou korouhvičkou .

V roce 1936 při příležitosti dvoustého výročí příchodu Prrokopa Diviše do Přímětic byla zde postavena replika jeho hromosvodu jako památník.Hlava tohoto hromosvodu je přesnou kopií původního.

Zdroj: http://sik.vse­.cz/klubovyzi­vot_kultura.php?da=2008­_3

Další odpovědi
BEAES

Prokp Diviš-
Vyrobil celou řadu přístrojů pracujících s elektřinou: elektrum (stroj vyrábějící třením elektrickou energii), tzv. meteorologický stroj (měl vysávat elektrickou energii z mraků a bránit tak samému vývoji blesků, ve skutečnosti šlo o funkční bleskosvod) a elektrický strunný nástroj Zlatý Diviš. Též využíval statickou elektřinu k elektroléčbě.