JájsemRaibek

Který tvor má nejkratší spánek a naopak který nejdelší?

Žraloka bych nepočítal, protože ten musí i při spánku plout, jinak by se udusil, protože mu musí neustále protékat voda přes žábry.
Ale zajímalo by mě, jesli zda se vyskytuje na zemi tvor, kterému stačí ke spánku třeba minuta denně a zbytek něco dělá.

Nejlepší odpověď
annas

Sloni mají nejkratší spánek Ovšem za největšího rekordmana v nespaní můžeme po nejnovějších výzkumech prohlásit slona.

"V zoologických zahradách prospí sloni přerušovaně zhruba 4 až 5 hodin. Zjistilo se ale, že v přírodě spí ještě mnohem méně – maximálně 2 hodiny. „Vědci vybavili dvě slonice malým přístrojem podobným fit náramkům, které mají sportovci.

Když jsou sloni vyděšení, dokážou dokonce nespat 2 dny v kuse, nezamhouří oko a utíkají. Takové stádo dokáže uběhnout desítky kilometrů daleko. .

Netopýři, kteří prospí 15 až 17 hodin. Za velkého spáče se tradičně považuje také lenochod, ve volné přírodě se pánku věnuje asi 10 hodin, ale v zajetí, zřejmě z nudy, prospí dokonce netopýřích 17 hodin.

Na druhou stranu třeba žirafy spánku holdují pouze 4 hodiny a koně ještě o hodinu méně. Ovšem za největšího rekordmana v nespaní můžeme po nejnovějších výzkumech prohlásit slona.

http://www.roz­hlas.cz/meteor/pris­pevky/_zprava/slo­ni-maji-nejkratsi-spanek--1709729

Informace se různí

" Kolik spánku potřebují zvířata? Podle katalánského listu La Vanguardia některá více, některá méně, ale spí všichni, včetně jednobuněčných organizmů. Masožravci stráví spaním více času než býložravci, stejně jako menší zvířata spí déle než ta větší."

Tento zdroj potvrzuje jako největšího spáče netopýra, ale žirafu uvádí na 1. místě na rozdíl od předchozího zdroje -. slona. – nejnovější výzkum – informace z 21. března 2017 .

https://relax­.lidovky.cz/nej­vetsim-spacem-mezi-zviraty-je-netopyr-zirafe-staci-dve-hodiny-pyr-/zajimavosti.as­px?c=A160417_220933_ln-zajimavosti_ELE
-
Ještě mravenci
"Mravenčí královna upadá do hlubokého, 9 hodin dlouhého spánku, mravenčí dělnice spí přerušovaně – za jeden den upadají do krátkého spánku až 250krát, v porovnání s královnou přitom odpočívají asi o polovinu méně.

Krátký a přerušovaný spánek dělnic má svůj strategický význam – nemůže se stát, že by celé mraveniště „zaspalo“. Rozdíly ve spánkovém rytmu královny a dělnic se ale odrážejí v délce jejich života: jestliže královny žijí řádově roky, život dělnic končí většinou po několika měsících. "
http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/encyklo­pedie/_zprava/mra­veniste-rozhodne-nezaspi-zjistili-vedci--1393925

Další odpovědi
Kepler

Chudák jepice, ta se vůbec nevyspí, nestihne to. Prý čert taky nikdy nespí. Na opačném pólu je věčně spící většina, což se projevuje zejména před volbami.

Shoehardt

Nejkratší dobu spí asi žirafy. V průměru jim stačí dvě hodiny denně a vydrží bez spánku i několik týdnů. Na druhé straně jsou pouštní hlemýždi, kteří vydrží spát i tři roky.

O mravencích se donedávna myslelo, že nespí vůbec. Ale zjistilo se, že např. dělníci usnuli během dne 253krát. Pokaždé na dobu delší, než minuta.

Zdroj: vlastovka.info

Lamalam

Nejkratší nevím, ale nejdelší spánek má náš pes. Nedělá mu problém prospat 20 hodin denně.

zjentek

Dle jistých teorií se zde zlí tvorové vracej retardovaný, ale jak dlouho mezi těmi náboženstvími kdo spí, to netuším.

lindicka4478

Příspěvek smazán administrátorem.