annas

Který tvar je spisovný? Jak na vás působí ten druhý? Moravák/Moravan, Brňák/Brňan, Pražák/Pražan atd.

Vkládám jako dodatek ke své otázce.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Podle mého spisovně, Moravan,Brňan,Pr­ažan.
Hovorově,Mora­vák,Brňák,Pra­žák.

Další odpovědi
anonym

To přece většině, co absolvovali ZŠ, jasné, že ten druhý tvar.
Ty první jsou sice častěji užívané jako hovorové, ale zároveň mají lehce pejorativní nádech.

Maggie.b

No, ech. Podle mne je to vždy ten druhý.

anonym

Ehm , ehm … ja jsem sice absolvovala zakladni skolu ( a s tou jsem take skoncila ) ☹ , a proto jsem myslela , ze spisovne je to prvni. ! 🙂 A ja jsem Plzenacka ! :-p -iv-

anonym

Kdybych si nebyla jistá,tak bych řekla:Je z Prahy,z Brna,a jenom -iv- je zes Plzně.A bylo by.Všechno správně.Tedy doufám.

Děda Louda

Máš-li na mysli obyvatele Prahy, je to Pražák. Pražan bývalo holešovické pivo problematické kvality.

Jak by asi vypadala písnička, kde by se zpívalo „My jsme ti Pražané, vltavská krev…“?