annas

Který svůj názor musel obhajovat před katolickou inkvizicí Galileo Galilei? Jak spor skončil?

Stalo se 13. února 1633.

Nejlepší odpověď
vagra

Galileo Galilei se dostal kvůli svým názorům do sporu s církví. Byl zastáncem heliocentrických (sluncestředných) Koperníkových tezí.
Kardinál Robert Bellarmine v roce 1615 prohlásil, že Koperníkovy a Galileiho myšlenky jsou pouhé hypotézy a ne skutečnost. Galileo Galilei se vydal do Říma bránit tyto teorie.
V roce 1632 předal papež Urban VIII. Galileiho případ svaté inkvizici.
V únoru 1633 přijíždí do Říma, je uvězněn v budově soudu a je vyslýchán. V červnu 1633 písemně odvolal své učení a v prosinci 1633 mu byl umožněn návrat do Florencie do domácího vězení.
Před inkvizičním soudem Galileo Galilei své učení odvolal, ale jeho rčení „A přece se točí“ je dostatečně známé.

Zdroj: http://www.con­verter.cz/fyzi­ci/galilei.htm

Další odpovědi
venkovan

Názor nebo vědecké pozorování?
Nicméně v hospodě na Růžku se točí od vynálezu pípy i bez tohoto vědátora .

anonym

… a přece se točí. Otázkou je co se točí. Názor, že Země obíhá kolem Slunce je do jisté míry závislý na umístění pozorovatele a analogii jednoduchých pohybů. V podstatě lze říci, že měli pravdu všichni, ačkoliv dnešní věda tvrdí opak toho, co hlásala dříve církev a co se jevilo pozorovateli na Zemi.