Autista

Který stát, je nejstarším mezinárodně uznávaným státem, monarchií atd.?

Popravdě pokud České Království bylo mezinárodně uznáno až r. 1212, tak která země by se dala považovat za nejstarší ?

Nejlepší odpověď
annas

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_kr%C3%A1­lovstv%C3%AD

1. Seznam království včetně zaniklých.

„Zřejmě Italské království (latinsky Regnum Italiae či Regnum Italicum, italsky Regno d'Italia) byl v letech 888–962 nezávislý státní útvar zahrnující většinu Apeninského poloostrova (Benevento přijalo lenní svazky).“

V odkazu můžete kliknout na zaniklá království a dovíte se víc., Otázka je přiliš široká, nejlépe si vyberete to, co vás zajímá.
--

2. „Tím opravdu nejstarším státem našeho světa je Japonsko, které bylo podle tradice založeno prvním císařem Džimmuem již v roce 660 př.n.l. “

https://www.in­foglobe.cz/za­jimavosti/vite-ze-nejstarsi-stat-a-mesto-sveta/

3. Seznam států světa podle data vzniku

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_st%C3%A1­t%C5%AF_sv%C4%9Bta_po­dle_data_vzni­ku

Další odpovědi
Edison

Myslím, že otázka je položena příliš obecně a není jednoduché na ni takto odpovědět. Vezmeme-li i následnické státy, tak první státy vznikaly tak 3000 let před kristem, možná i dřív, s prokazatelnou kontinuitou. Vezměmež třeba Egypt. Jistou kontinuitu lze pozorovat i na blízkém a středním východě, např. Sýrie. Mezinárodní uznávání států je poměrně novodobý vynález. Pokud jde tedy o mezinárodní uznávání, bylo by potřeba nahlédnout do historie mezinárodního práva, což je ovšem taky poměrně novodobý vynález. To ovšem neznamená, že by státy do té doby neexistovaly, nebo nebyly respektovány (ve smyslu, že existují a třeba je potřeba i zničit, nebo obsadit).