bobánek

Který stát Evropy měl nejstarší měnu před nástupem eura?

Nejlepší odpověď
takhlene

Původ liry sahá do dob starého Říma. Koncem osmého století římský císař Karel Veliký zavedl pro novou měnovou jednotku název lira. První italskou minci liry nechal razit v roce 1808 francouzský císař Napoleon, který zavedl desetinný systém, podle něhož má lira 100 centesimů. Desetinný systém přijalo Sardinské království. A právě tato lira se poté, co Sardinie v roce 1861 ovládla a sjednotila své okolní rivaly, stala základem italské měny. Rok nato se lira stala základní měnovou jednotkou.

Zdroj: http://hn.ihned­.cz/c1-10787260-euro-dnes-definitivne-nahradilo-i-tisic-let-stare-meny

Další odpovědi
anonym

Byla to řecká drachma,která byla v oběhu před 2500 lety.