Kryšpín

Který rok byl pro Československo nejvíce a nejméně ponižující pro jeho další vývoj?

Rok 14.3.1939 přepadení maďarskými vojsky východní část Československa zabíjení vojáků a četníků vytlačení z území, nebo potlačení povstání v Maďarsku v roce 1956 SSSR, kde prováděl Imre Nagy pokusy o neutralitu v členském státě Varšavské smlouvy, anebo spolupráce a divoká vojenská okupace maďarskými vojsky při vpádu armád se SSSR a potlačení Československého nadšení o jiný socialismus.

Odpovědi
Drap

Nesmyslná otázka. Podle čeho by se to mělo hodnotit? Pokud nebudou stanoveny podmínky hodnocení, nelze odpovědět. Ve svém výčtu jsi i spoustu významných roků opominul.

Kelt

Na takovou otázku nelze dát jednoznačnou odpověď. Ponížení nelze vyjádřit kvantitativně. A to jak u země, tak u člověka. Když tě někdo poníží, tak se můžeš z toho poučit, můžeš se stát třeba zločincem, nebo světovým politikem. A třeba po Mnichovu si někteří polepšili a jiní na tom byli hůře. Takže měřit dobu omezení svobody, nebo to, že musíš dělat pro někoho a on na tebe nekřičí. „¨Dělej, rychle“, ale "schnell, los, mach " atd.

anonym

Nejvíce ponižující byl rok 1948 a 1968.
1/ 1948: Moc dostali do rukou lidé, kteří neměli žádnou kvalifikaci a odbornost vykonávat ústavní pozice a spravovat tuto zem. Jejich záměry nebyly upřímné a v podstatě se prolhali k moci a díky manipulaci dělnické třídy se vypořádali s protivníky.
2/ 1968: Vládnoucí strana nechala otočit hlavně tanků proti vlastním lidem, společnost nemohla uvěřit, že ,,jejich" vláda jde proti nim. Konečně uvědomění, že KSČ není státotvorná strana, je řízená odjinud.

Kryšpín

Estoňan dle mého názoru nejhorší rok 1938 zrada Anglie a Francie, rok 1939 okupace skopčaky a Maďary a po válce opět Anglie a USA rozdělení Evropy a tím pod vládu SSSR. Nebýt okupace Německem a Maďarskem tak nebylo dělení v roce 1945 ani 1948, rovněž kouzla v roce 1968 a neviditelná ruka trhu po roce 1989.
Do marastu nás uvrhlo Německo za spolupráce Anglie a Francie.
Drap, elitní pražský starosta se zastává Maďarú ohledně potlačení povstání v roce 1956, ovšem Maďarsko nás napadlo v roce 1939 a v roce 1968 se SSSR provedlo další okupaci Československa, tudíž jejich jejich spolupráce s Německem a SSSR má pěkně ponižující účinek.

anonym

1938, 1939, 1948, 1960, 1968… asi tak. Co by kdyby, patříme historicky na Západ, který udělal spoustu chyb, ale Východ nás okupoval a navíc SSSR, potažmo Rusko nás nikdy nebralo a nebere jako sobě rovného partnera. Tady je třeba být mnohem pozorný. Z Německa dnes nebezpečí není.

Dále je důležitá je (sebe)reflexe svých dějin, což Rusko moc neumí a spoustu hrůz bagatelizuje nebo se k nim nevyjadřuje. Němci naopak svou historii velmi kriticky hodnotí a berou za ni zodpovědnost. Podstata je důvěřovat ale prověřovat, to platí jak na Západ, tak na Východ. Do marastu nás zejména uvrhl SSSR a jeho nainstalovaná strana KSČ, ktera z prosperujíci země udělala rozvojovou (40 let není krátká doba). Se Sovětským svazem přišla bída na zem, kam šlápne komunista, sto let tráva neroste…a tak bych mohl pokračovat.
Nějaký ,,elitní " starosta mi hlavu neláme, nejsem fanda těchto výstupů, ale už vůbec ne fanda ruského ministerstva, které místo invektiv, kterým nerozumí, by se mělo konečně omluvit a tiše pozorovat, jsme suvérennu země a Rus ať tohle respektuje.

led

Estoňan
akosi ste pozabudli aj na iné roky: 1939,1989, 1993…

anonym

Taky, 1938 třeba. 1993, ani nepřipomínejte, chyba.