Cvrčák

Který původ nese v sobě název norského hlavního města Oslo?

Jak toto vzniklo?

Nejlepší odpověď
marci1

Současný název města je odvozen podle odborníků buď z výrazu „áss lo“ (boží planina) ve staronorském jazyce norrøne nebo výrazu ansu lo (planina nad ústím řeky) z jazyka urnordisk. Ve středověku bylo jméno města často uváděno jako Anslo, Ásló nebo Ósló, zejména pak v německých nebo holandských písemných pramenech. V latině pak Ansloa nebo Ansloia.
Název města se v norštině čte ušlu nebo ošlo, v češtině je však přípustná a běžná výslovnost oslo. Název se někdy používá jako nesklonný, lze ho však skloňovat podle vzoru město. Přídavné jméno odvozené od názvu města může být buď osloský, nebo také oselský. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Oslo