metro

Který papež svatořečil sv. Václava?

Nejlepší odpověď
annas

„Kult Václavovy mučednické smrti byl v Čechách velmi silný a vedl k jeho svatořečení koncem 10. nebo začátkem 11. století, pravděpodobně druhým pražským biskupem, svatým Vojtěchem.“
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/29912-cesko-slavi-statni-svatek-smrt-sv-vaclava-a-vyvrazdeni-slavnikovcu/

--
„V prvních staletích křesťanství žádná pravidla pro oficiální vyhlašování svatých neexistovala. Svatořečení bylo většinou záležitostí místního biskupa, který reagoval na úctu prokazovanou památce nějakého člověka a příslušnou osobu zapsal do seznamu svatých. Takovou spontánní podobu mělo například svatořečení sv. Václava: tři roky po jeho zavraždění bylo jeho tělo převezeno ze Staré Boleslavi do rotundy sv. Víta v Praze. Brzy po založení biskupství v Praze v roce 973 byl pak sv. Václav zapsán mezi světce.
Podrobná pravidla procesu svatořečení (neboli kanonizace) sestavil na konci 12. století papež Alexandr III.: církev během tohoto procesu zkoumá život mučedníka, jeho smrt a údajné zázraky. Konečné rozhodnutí o tom, zda dotyčná osoba bude svatořečena či ne, náleží papeži.
Prvním českým oficiálně kanonizovaným svatým se stal sv. Prokop v r. 1204.“
http://dejiny­.ceskatelevize­.cz/208552116230013/html­/svatoreceni/

Je vidět, že doba, kdy byl kníže Václav prohlášený za svatého, se jen předpokládá. Informace se liší.

Další odpovědi
anonym

Nevím, ale nebyl to nějaký biskup, který kanonizoval Sv. Václava.? Papež jen dával souhlas.