Radomír.cz

Který oxid selenu rozpouští zlato?

Selen a zlato

Odpovědi
Lamalam

O žádném takovém oxidu nevím, ale kyselina selenová H2SeO4, odvozená od oxidu selenového SeO3, zlato i platinu rozpouští ještě lépe než lučavka královská. Vzniká při tom selenan zlatitý a kyselina seleničitá. Rovnice je ve zdroji.
Doplňuji:
Ale ano, samotná horká koncentrovaná kyselina selenová zlato rozpouští za vzniku selenanu zlatitého. Směs horké koncentrované kyseliny selenové a koncentrované kyseliny chlorovodíkové zlato pochopitelně rozpouští také, tentokrát za vzniku kyseliny tetrachlorozlatité:
3H2SeO4 + 8HCl + 2Au = SeO2 + 2H[AuCl4] + 6H2O

Zlato se také dobře rozpouští v kapalném bromu nebo ve fluoridu bromitém a to již za laboratorní teploty..

Zdroj: http://www.prvky­.com/34.html

Emefej

Koncentrovaná kyselina selenová zlato rozpouští za vzniku temně červeného roztoku selenanu zlatitého.

Metodu loužení zlata ze zlaté rudy pomocí kyseliny selenové si v roce 1968 nechal patentovat J. Albert ( číslo patentu US 3545965 A), ale tento postup byl znám mnohem dříve. Poprvé ho publikoval V. Lenher již roce 1902 v Journal of the American Chemical Society.

Ve směsi s konc. kyselinou chlorovodíkovou zlato rozpouští za vzniku žlutého roztoku kyseliny tetrachlorozlatité.

mosoj

Kyselina selenová nerozpouští zlato !!! Musí to být směs kyseliny selenové a chlorovodíkové. Stejně jako je lučavka královská směs kyseliny dusičné a chlorovodíkové !