Miroslavst

Který operátor u nás provozuje tísňové linky inegrovaného záchr. systému (112,150,155,158)?

Provozuje tyto linky tísňového volání u nás jen jeden operátor nebo všichni současně?
Je možné, že by se stala stejná událost i u nás?
http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/222712-na-slovensku-nefungovaly-tisnove-linky-zena-se-nedockala-pomoci-a-zemrela.html

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem o tom nepřemýšlela, proto hledala. Našla jen zmínnku: „Mobilní operátoři poskytují okamžité spojení na centrály tísňového volání“.

Ještě toto: Společnost 02 je totiž firmou, která provoz tísňové linky 112 technologicky zajišťuje. Ty ostatní nevím.

http://zpravy­.idnes.cz/hasi­ci-se-tesili-jak-odstrihnou-vtipalky-nezastavili-ani-jedineho-10r-/domaci.asp?c=A100908_­160256_domaci_zep

Další odpovědi
standa

Tísňové linky neprovozuje vybraný konkrétní operátor, ale ze zákona (č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích) je KAŽDÝ poskytovatel veřejné telefonní služby povinen svým uživatelům bezplatně umožnit přístup ke stanoveným číslům tísňového volání.

Zdroj: http://portal­.gov.cz/wps/por­tal/_s.155/701/­.cmd/ad/.c/313/­.ce/10821/.p/8411/_s­.155/701?PC_8411_num­ber1=127/2005&PC_8411_p=­33&PC_8411_l=127/2005&PC­_8411_ps=10#10821

led

V každom štáte je vybrany operátor, ktorý zabezpečuje tiesňové linky. Ako som pochopila z Annasinej odpovede v ČR je to O2, na Slovensku Slovak Telekom.
Technická porucha sa môže stať, ale nepochopila som prečo nie je bezpečnostná poistka na tieto linky s automatickým presmerovaním. Veď ide o ľudí a až potom v „prvom rade“ o zisk firmy.
Takže odpovedám: ano môže sa stať.

Mili @

já teda doufám, že všichni, ale v každém mobilu mám i číslo záchranky a špitálu… :-/

venkovan

Co nezaznělo – kdo zvedá telefony. 112 hasiči a ti předávají informaci dalším složkám integrovaného záchranného systému. Funguje to to dokonce tak, že když třeba v Plzni v tu chvíli je číslo obsazené, vyzvoní se na jiné služebně (třeba ve Zlíně) a odtud potom provolají operační jednotky. Kdo volal někdy na 158 ví, že nezřídka je volající dost dlouho v pořadí (mne se stalo asi 2,5 minuty).
proti 112 se ale ozývají hlasy, že vše dlouho potom trvá než se dostane k operační jednotce. 150 jsou opět hasiči, jejich tradiční naše číslo. 155 zdravotníci, 158 Policie ČR, 156 obecní policie a potom jsou havarie plynu a další.
K tomu, že někdy technika selže lze říci, že i to je tak trochu osud. Je to to samé jako v autě o záchranných pásech. Pravda je, že někdo i se nedokáže po havárii z pásů vypnout a v autě třeba následně požárem zemře (zpravidla dřív jedovatými plyny než žárem). Ale kdyby ty pásy neměl, s největší pravděpodobností by náraz při takové nehodě stejně nepřežil.