bobánek

Který národ byl vyspělejší,Egyptané nebo Rímané?

Nejlepší odpověď
annas

Egyptská kultura byla starší, na ni navázala kultura řecká, která nejen egyptskou napodobovala, ale také ji přetvořila v dokonalejší. Římskou kulturu ovlivinili Řekové.

Otázka je moc široká – v které oblasti? Antická kultura…
VZ
Doplňuji:
Staroegyptská civilizace dosáhla významných úspěchů na poli hmotné, znalostní i duchovní kultury, o nichž svědčí např. budování rozsáhlých kamených monumentů (pyramid a chrámů), památky písemnictví či doklady o admninistrativní a společenské organizaci. V mnoha ohledech ji lze oproti soudobému starověkému světu dokonce považovat za jedinečnou a „moderní“ Je také zřejmé, že starověký Egypt významným způsobem působil na příslušníky ostatních starověkých národů; otázka míry jeho skutečného vlivu na utváření ostatních starověkých civilizací je ovšem stále předmětem diskusí. Až do současné doby je inspirací pro řadu kulturních a duchovních proudů (např. hermetismus.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sta­rov%C4%9Bk%C3%BD_E­gypt

Další odpovědi
makrapulos

Egyptane, protoze meli vice informaci (i z casoveho hlediska) k Atlantanum a Sumerum. Krome toho cast Egyptanu pochazela z Atlantidy.

led

V dobe, keď Rím dospel a začal sa rozvíjať, bol Egypt už na prahu staroby a pomaly zanikal.
Je to, ako porovnávať nás starších z doby keď televízia a počítače ešte len opustili rysovacie dosky, s mladými, ktorí modernú techniku a počítače už dostávajú do kolísky.
Technicky vyspelejší sú tí mladší, ale začína im pomaly chýbať humánna vyspelosť.
Podobne to bolo aj s Rimanmi. V dobe stretu Ríma s Egyptom, síce Rimania boli technicky vyspelejší ale rímske umenie živorilo. Egypt v tej dobe už bol hybrid Egyptu s Gréckom.

hanulka11

Podle toho co jsem četla spíš Egypťané byli vyspělejší.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­egyptus

dudu

Možná zajímavější by bylo položit si otázku, odkud vlastně Egypťané znalosti převzali. Jejich kultura jakoby čerpala od nějaké daleko vyspělejší civilizace. Převažuje názor, že vlastně znalosti jen memorovali a již nezdokonalovali, naopak v řadě případů se při jejich replikaci dopustili fatálních omylů. To ovšem nic neubírá na jejich historickém postavení v dějinách lidstva.