Rokio

Který je nejtvrdší způsob moralizování?

Podle mě je to napomínání na něčí špatné chování, přičemž daný moralista právě se dopouští tohoto špatného jevu, nebo se ho těsně před moralizováním dopouštěl.

Příkladem je, když moralista má na sobě v místnosti čepici a říká svému známému, aby si tu čepici sundal, protože je v místnosti. Dalším příkladem je skutečnost, při které moralista začne mluvit u stolování a pak někdo jiný začne mluvit u jídla a moralista mu řekne: „U jídla se nemlví“.

Odpovědi
anonym

Nějak tu zaměňuješ moralizování za cosi co vypadá spíš jako pokus o výchovu nezbedného klacka 🙂 Pokud dospělý řekne dítěti, že se u jídla nemluví, opravdu nejde o moralizování ale snahu vštípit dítěti slušné návyky při pravidelném straovování 😁

Moralizování je spíše vnucování jinému vlastní představu jakési pro něj falešné morálky. To je skutečně něco jiného, než co uvádíš.

Edison

Nejtvrdší je moralizování železnou trubkou. Tak bys měl přibrzdit s těmi hloupostmi.