eLx

Který filosof je vám svým způsobem uvažování nejbližší?

sečtelé (komplexní, celé myšlení objímající), ale také prosté (bez proniknutí do autorova myšlení) názory vítány..

Nejlepší odpověď
www

Nikoli filozofie věhlasných jmen, nýbrž prostá filozofie starých, ale velmi moudrých lidí se jmény mnohdy naprosto neznámými. 😉

Další odpovědi
anonym

Mně nejbližší a nejpochopitelnější je Jan Patočka,už jen proto,že Čech jako já!

annas

Mám ráda starověkou řeckou filozofii a některé myšlenky jejích představitelů.

Např. tvrzení, že Achiles nikdy želvu nedohoní, že vystřelený šíp neletí – nejde totiž jen o pohyb, ale o vyjádření logiky pojmů. Rozum vede k pravdivému poznání.
Zajímají mě Aristotelovy filozofické kategorie. Stačí …

Z pozdějšího období Kantův imperativ atd.

Různé názory, zajímavé je sledovat, jak se jednotlivci dívali na vznik světa, význam smyslového či rozumového poznání …

briketka10

Krutá kniha aforismů s lehkými úvahami o těžkém životě, které kolem roku 1668 vykoumal a zaznamenal jeho osvícená jasnost monseigneur vévoda François de La Rochefoucauld, kníže de Marcillac, odhaluje lidskou povahu a její slabosti. Našla jsem ji v Antikvariátu, mám ji několik let a čím víc poznávám lidi, mám raději zvířátka, myslím, že je to i touto knihou, je v ní všechna pravda..