Avatar uživatele
annas

Který(é) výrok(y) považujete za nejpřijatelnější a jak ho(je) chápete?

  1. Není dobře člověku samotnému," říká se v Bibli svaté.
  2. Aristoteles, který ovšem bibli neznal, tvrdil, že „štěstí náleží těm, kteří sami sobě dostačí.“
  3. Michel de Montaigne to viděl po svém: „Pokládám jaksi za snesitelnější být ustavičně sám, než nemoci být sám nikdy.“

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? panenka, vagra, iceT, Terryle, chudst, dědapetr, franku před 4759 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

Jakožto spíš samotář souhlasím s kompromisem pana Montaigna. Je pro mě šílenější představa, že bych neustále měla někoho u sebe, než že bych měla žít úplně sama. Oboje by mě dohnalo k zoufalství, ale kdybych byla sama, aspoň bych se v tom zoufalství nemusela ovládat, kontrolovat a brát ohledy / stydět se za svoje zoufalý chování před tím druhým.

A ono se to dá propojit. Pravdu má Aristoteles – ti, co nedovedou být šťastní a spokojení sami se sebou, podle mě těžko dovedou být doopravdy šťastní s někým jiným. Ale zároveň není úplně dobře, aby lidi byli sami; koneckonců chtě nechtě v kolektivu člověk zvládne víc… a i ta spokojenost a štěstí jednoho člověka se pak možná jaksi odrazí a znásobí…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dědapetr

Nejpřijatelnější 1)to co říká Bible.někde jsem slyšel:Samota je krásná, ale musíš mít někoho, komu o ní vyprávíš.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
vagra

Myslím si, že každý z uvedených výroků, je pravdivý, každý z nich je o něčem jiném.
Že je člověku samotnému smutno, je všeobecně známo.
Pokud si ovšem samotu nevybere dobrovolně sám.
V tom případě, je mu stálá přítomnost lidí na obtíž.
Staré přísloví-„Pomož si a bude ti pomoženo“ zase potvrzují Aristotelova slova.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek