annas

Který dnešní jubilant stál u zrodu esperanta?

Jak se jmenovala jeho první učebnice? Z kterých jazyků vychází esperanto?

Jsou po něm i pojmenované ulice – např. v Olomouci.

Nejlepší odpověď
Lásenka

Ludvík Lazar Zamenhof (15. prosince 1859, Białystok – 14. dubna 1917, Varšava) byl oční lékař, filolog a tvůrce esperanta, umělého jazyka určeného pro mezinárodní komunikaci.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lud­v%C3%ADk_Lazar_Za­menhof

Další odpovědi
hanulka11

Ludvík Lazar Zamenhof (15. prosince 1859, Białystok – 14. dubna 1917, Varšava) byl oční lékař, filolog a tvůrce esperanta, umělého jazyka určeného pro mezinárodní komunikaci

O vytvoření umělého jazyka se Zamenhof poprvé pokusil již na gymnáziu, kdy vytvořil první koncepci tohoto jazyka, který nazval Lingwe uniwersala. Na univerzitě v této činnosti pokračoval a nakonec se mu podařilo dát esperantu konečnou podobu. Roku 1887 vydal pod pseudonymem Dr. Esperanto (Dr. Doufající) první učebnici tohoto jazyka. Ještě před vydáním této učebnice udělal Zamenhof několik překladů, aby zjistil zda je možno jazyk plnohodnotně využívat.

esperanto má tedy mnoho společného s izolujícími jazyky jako je čínština, zatímco vnitřní struktura jeho slov připomíná jazyky aglutinační jako je japonština, svahilština nebo turečtina.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lud­v%C3%ADk_Lazar_Za­menhof