annas

Který dnešní jubilant napsal román Dracula a vytvořil druh upíra?

Jaký je význam pojmu Dracula? Měl Dracula nějakou historickou předlohu? Znáte jiné zpracování této postavy?

Nejlepší odpověď
rynek878

jen doplním,

Drákula má mnoho znaků různých literárních žánrů, např. hororu, gotického románu a invazní literatury. Je strukturován jako řada zápisů v deníku a několika dopisů. Literární kritici zkoumali mnohá témata v tomto románu, jako např. role žen ve viktoriánské společnosti, sexualitu a migraci folklóru. Ačkoli vampýři nejsou původním Stokerovým výtvorem, měla kniha velký vliv na jejich oblíbenost a také díky tomu bylo pak v průběhu 20. století vytvořeno mnoho divadelních a filmových adaptací tohoto tématu.

link:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dr%C3%A1k­ula_(kniha)

Další odpovědi
vagra

Zbývá snad jenom doplnit,kdo ti upíři jsou, a jak se jim bránit.
Upíři vystupují na svět v noci z hrobů,kde se ukrývají před denním světlem.To jim nedělá dobře.
Takový upír,vysává lidem krev a tím se jednak živí a druhák rozmnožuje tím řady upírů.Neboť koho takový upír kousne,ten se stává taky upírem.Najdou se i takoví,kterým upír krev zcela vypije,taková osoba pak umírá.
Před upírem nás ochrání kříž nebo česnek.
Upíra se zbavíme tak, že mu prostřelíme tělo stříbrnou kulkou, nebo mu propíchneme srdce dubovým kolíkem.
zdroj-z vyprávění+vl­.zkušenosti 🙂

hanulka11

8.11.1847 se v Clontarfu (Dublin) narodil Bram (Abraham) Stoker, anglický prozaik irského původu. Psal strašidelné romány (The Snake´s Pass či Under the Sunset) a jeho nejslavnějším dílem je Drákula, pojednávající o hrůzostrašném upírovi a jeho zneškodnění .

Vlad III. aneb historická předloha nejslavnějšího upíra všech dob (Edward promine)
Tady najdete podrobnější rozbor Vladova života. Je to opravdu zajímavé čtení, ale jen když se opravdu chcete dozvědět detaily.
Fakta o životě Vlada III.
Byl synem Vlada II., kterému se přezdívalo Dracul, protože byl členem uherského rytířského řádu Draka.
Dracula je rumunské označení pro syna draka
Vlad byl znamenitý vojevůdce i tvrdý a sadistický, ovšem spravedlivý panovník
Proslul svou krutostí – například narážením hlav nepřátel na kůly, čímž si vysloužil přezdívku Ţepeş (Napichovač)

http://meg-cabot-books.blog.cz/1006/hra­be-dracula-aneb-typicky-stokerovsky-druh-upira

Dále to byl slavný muzikál Drakula.