HiPe

Který den je páteční půlnoc?

Když něco začne platit od páteční půlnoci, znamená to že v noci ze čtvrtka na pátek nebo z pátku na sobotu?
Když mám na hodinách 23.59 a je čtvrtek tak v 0.00 (o půlnoci) už by to měl být pátek? Nebo se pletu?

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se na páteční půlnoc.

Pokud myslíte pátek 13. 3, tak ve 24.00 h je „půlnoc“ z pohledu 13 3., v 0.00 h „půlnoc“ z pohledu nového dne, tedy 14, 3.

"Protože je půlnoc hranicí mezi dny, lze čas půlnoci zapsat dvěma různými způsoby.

z pohledu „starého dne“ je to čas 24.00.
z pohledu „nového dne“ je to čas 0.00.

Tento způsob se používá i v dopravě, kde v jízdním řádu je dojezd o půlnoci vyznačen časem 24:00 a odjezd o půlnoci je označen časem 0:00.[1] Při zápisu otevírací doby se používá hodnota 24.00, pokud prodejna zavírá o půlnoci a 0.00, pokud otevírá o půlnoci. Zápisem 0.00–24.00 se označuje nepřetržitá otevírací doba"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%AFlnoc

Odpověď najdete i i v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-24-00-a-00-00

Další odpovědi
Edison

Já jen doplním, že čas 24:00 v zásadě neexistuje. Je to 0.00. I digitální hodiny ukazují 23:59 a skáčou na 0:00. Čas 24:00 se uvádí pouze v případě, pokud se uvádí rozsah „od – do“, např. 0.00 – 24:00, nebo jen „do“: 24:00.

Kepler

Myslím, že páteční půlnoc ještě patří k pátku, stejně tak jako rok 2000 patřil do 20. století.

marci1

U nás je „páteční půlnoc“ v noci z pátku na sobotu. 🙂
„V mnoha zemích včetně Česka a Spojených států se noc nazývá po předchozím dni, například „páteční noc“ a většinou tento termín zahrnuje celou noc mezi pátkem a sobotou“.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Den

Nandi

Když na hodinách naskočí 0:00,začal nový den.
Když se např.odpočítává nový rok,taky se nečeká do 0:01,ale do 0:00.