annas

Který český král vyslovil tato slova?

„Moje Čechy nezahynou, oheň je nespálí. A meč je nezničí. A budou trvalejší kamene. Ale budou to ještě moje Čechy? Poradí si… Ale beze mě.“
.....
„Ani s nejslavnější korunou na hlavě nepřestal mít české srdce,“ říkali učitelé studentům na kolejích univerzity, kterou založil."

Čím se dále proslavil?

Nejlepší odpověď
vagra

Karel IV-Otec vlasti
Karlova univerzita,Kar­lštejn,Karlův most
Zemřel 29. listopadu 1378 na zápal plic.

Další odpovědi
hanulka11

Karel IV zemřel 29.11.1378
Jako český král stál u zrodu Nového Města pražského a dal zbudovat Karlův most. Roku 1348 vydal zakládací listinu Karlovy univerzity. Na jeho popud byla zhotovena Svatováclavská koruna. Zanechal po sobě několik spisů, mezi nejznámější patří autobiografie Vita Caroli.

Zdroj: podle wiki