bujoon

Který čaj obsahuje vysoké množství kofeinu, např. v porovnání s kávou?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď na vaši otázku jsem čerpala – viz odkaz.Dovíte se i další zajímavosti o čaji.

Jeden šálek (200 ml) černého čaje obsahuje v průměru 40 mg kofeinu (teinu). Pro srovnání: šálek kávy obsahuje zhruba dvojnásobné množství. Kofein byl v čaji objeven v roce 1827. V té době vzniklo také jeho specifické označení v čaji, a sice tein. Na rozdíl od kávy se v čaji vyskytuje nikoliv ve volné, nýbrž vázané podobě. To má za následek jeho jiný účinek v lidském organismu. Zatímco kofein v kávě rychle rozbuší srdce a jeho účinek poměrně rychle odezní, působí tein v čaji jemněji a dlouhodoběji.

Pokud vyjdeme ze sušených čajových lístků, pak je obsah teinu v černém i zeleném čaji totožný. Množství teinu v hotovém čajovém nálevu však závisí na způsobu přípravy. Toto množství je odvislé jednak od doby vyluhování, jednak od teploty vody, kterou jsou lístky zality. Vzhledem k tomu, že zelený čaj je připravován z vody o nižší teplotě a zároveň vyluhován většinou kratší dobu než čaj černý, je obsah teinu v hotovém zeleném čaji nižší.

Zdroj: http://www.oxa­lis.cz/dvacet-nejcastejsich-cajovych-otazek/cz/t-196/

Další odpovědi
dědapetr

Kofein Tein a spařování čaje

Zdroj: http://cajroom­.webnode.cz/pro­ducts/kofein-tein-a-sparovani-caje/

mosoj

Lístky čaje obsahují více kofeinu než kávová zrna. Protože ale ke spaření čaje se používá méně vlastní rostliny než ke spaření kávy obsahuje spařený čaj méně kofeinu než šálek hotové kávy.
Obsah kofeinu v rostlině se silně liší podle druhu rostliny a místa pěstování.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­fein