Mirdas

Kteří objevitelé, vynálezci, umělci byli ve své době zcela nedoceněni ?

A mnohem později se ukázala jejich kvalita.
A proč tomu tak bylo ?
Doplňuji:

Jsou důvody ve smyslu jako je závist, nepochopení, hloupost důležitých a nebo i jiné ?
Znáte snad někoho, koho se to může týkat i v dnešní době ?
_

Nejlepší odpověď
annas

Vzpomenu na spisovatele z 19. století

Např. Karel Hynek Mácha – současníci nepochopili jeho subjektivní poezii, prý jeho myšlenky odvádí od vlasteneckých zájmů atd.

K jeho odkazu se přihlásila generace májovců až zhruba za 20 letpo Máchově smrti (zemřel 1936), a to v 60. letech 19. století almanachem Máj. Název – ze sympatií k Máchovi a jeho myšlenkovému odkazu v Máji.

Májovec Jan Neruda nebyl za svého života uznávaný, protože mu byl vytýkaný pesimismus a nedostatek kladného přístupu k životu.
Zatímco V. Hálek byl považovaný za největšího básníka této generace – byl optimsita, vztah k přírodě atd.

Tzv. generace 90. let – Česká moderna – ocenila Jana Nerudu, jako básníka budoucnosti, navázala na jeho myšlenky. označila ho za největšího básnika generace májovců – přehodnotila názory Nerudových současníků.

Stejně Karel Čapek na určitou dobu – v 50. letech – zmizel z učebnic literatury.

Rovněž po únoru 1948 a 1968 byla díla mnoha autorů zakázaná. atd. Ale to je jiná kapitola.
Doplňuji:

Omlouvám se za přklep. Patří, že Mácha zemřel 1836.

Karel Čapek – v 50. letech 20. století zmizel z učebnic literatury. .

více diskuse

Další odpovědi
anonym

Járu Cimrmana nikdy nedocení.

Lamalam

Nikola Tesla.

da ny

Vincent Willem van Gogh

Michal47

Kristian Birkeland. Objevitel principu, na němž funguje polární záře. Nedoceněn. Spáchal sebevraždu.

http://www.al­debaran.cz/fa­mous/people/Bir­keland_Kristi­an.php
Doplňuji:
Také např. William Murdock. Spolupracoval s Jamesem Wattem a sestrojil v roce 1784 model vysokotlakého parního stroje a také model automobilu tímto parním strojem poháněným. Na Wattův nátlak pokusy ukončil. O pár let později (1801) se už Richard Thretwithick proháněl skutečným automobilem na vysokotlaký pohon pro 8 lidí. Bylo to umožněno tím, že vypršel Wattův patent, ale nebyl to Murdock, který by toho využil.

hmmm

Velvet Undergroud…

Zvědavý

Otto Wichterle, W. A. Mozart

gecco

Prakticky všichni, kteří nedokázali svůj vynález prodat…
Závist snad ani nějakou výraznou roli nehraje (nebylo jim moc co závidět), spíše nepochopení a omezenost jejich okolí.

Dneska? – třeba Eduard Solnař – ale u jeho vynálezů si nejsem jist, zda je docení aspoň generace budoucí…
😉

anonym

…se teprve ukáže,protože „sytý hladovému nevěří“.
Doplňuji:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=MGxwDFNbJ9A