Rokio

Kteří lidé jsou obvykle zbaveni svéprávnosti (v České republice)?

Jsou to jenom lidé, kteří jsou nebezpeční sobě, nebo společnosti? Jsou to blázni, kteří mají intelektuální postižení? Nebo to jsou i lidé, kteří se nedokáží o sebe postarat?

Jací lidé v naší zemi jsou obecně zbavení způsobilosti k právním úkonům?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Zákon 89/2012 Sb. hovoří v paragrafu 10 takto: soud zbaví fyzickou osobu způsobilosti k právním úkonům, jestliže není schopna pro duševní poruchu, která není jen přechodná, činit právní úkony. Soud může způsobilost k právním úkonům omezit, jestliže je fyzická osoba pro duševní poruchu, která není jen přechodná, anebo pro nadměrné požívání alkoholických nápojů nebo omamných prostředků či jedů schopna činit jen některé právní úkony.

Další odpovědi
Drap

Ti o kterých takto rozhodne soud.

ivzez

Na otázku „kteří“ nelze odpovědět, nemůžeme
(nesmíme) vyjmenovat konkrétní osoby.

K omezení svéprávnosti už jsem ti odpověděla
pod tvými dřívějšími otázkami.

zjentek

Převážně bezbranný chudáci.