zjentek

Které země dnešní Evropy byly součástí bývalé Jugoslávie?

Vše co vzešlo z Jugoslámie.

Nejlepší odpověď
Arne1

Slovinsko
Chorvatsko
Bosna a Hercegovina
Srbsko
Černá Hora
Makedonie
a Kosovo.

Stačí se mrknout do encyklopedie

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zem%C4%9B_b%C3%BDval%­C3%A9_Jugosl%C3%A1vie

Další odpovědi
annas

Uspořádání Jugoslávie se v průběhu let velmi často měnilo. Samotný společný stát doznal celé řady změn. V jeho čele se vystřídali jak králové, tak i prezidenti, předsedové, či vůdci.

Stát Slovinců, Chorvatů a Srbů (říjen–prosinec 1918)
Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (1. prosinec 1918–3. říjen 1929)
První Jugoslávie (3. říjen 1929–duben 1941)
Království Jugoslávie
Druhá Jugoslávie (1945–1991)
Demokratická federativní Jugoslávie (1945)
Federativní lidová republika Jugoslávie (1945–1963)
Socialistická federativní republika Jugoslávie (1963–1991)
Třetí Jugoslávie (1992–2003)

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jugosl%C3%A1vie

--
anglický zdroj
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Yugoslavia

Dne 31. ledna 1946 nová ústava Socialistické federální republiky Jugoslávie , modelovaná po Sovětském svazu, založila šest republik, autonomní provincii a autonomní čtvrť, která byla součástí SR Srbska. Federálním hlavním městem byl Belehrad.

Šest základních socialistických republik, které tvořily zemi, byly SR Bosna a Hercegovina , SR Chorvatsko , SR Makedonie , SR Černá Hora , SR Srbsko a SR Slovinsko . Srbsko obsahovalo dva autonomní autonomní provincie, Vojvodinu a Kosovo , které po roce 1974 byly z velké části rovné ostatním členům federace.

Po hospodářské a politické krizi v osmdesátých letech a vzestupu nacionalismu se Jugoslávie rozpadla po hranicích svých republik, zpočátku do pěti zemí, vedoucí k jugoslávským válkám .

Na území bývalé Jugoslávie se v současné době nacházejí tyto státy:

Země Vyhlášení nezávislosti

Slovinsko 8. října 1991
Chorvatsko 8. října 1991
Makedonie 17. listopadu 1991
Bosna a Hercegovina 6. března 1992
Černá Hora 3. června 2006
Srbsko 5. června 2006
Kosovo 17. února 2008

mosoj

A všechno to dokázal udržet na uzdě Tito.