Kepler

Které weby nebo obecně internetové aplikace považujete za nejužitečnější, případně nejúžasnější?

U mně to jsou třeba mapy Seznamu – panorama nebo Goodle Earth. Máte další tipy?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… dneska je to už i vlastně on-line aplikace ( https://app.sket­chup.com/app?hl=en bohužel není v češtině), ale tu nepoužívám, používám původní verzi v češtině http://onlines­ketchup.cz/ ; https://www.sket­chup.com/ … tento program se jmenuje SketchUp … a co se týče prostorového navrhování a výkresů je prostě dokonalý, a má výhodu, že je i pro antitalenty, prostorovou představivostí nepolíbené …
… z webů asi ČSFD a jeden nejmenovaný (všichni víme který, nerad bych smáznutí) … a You Tube …
… je jich víc, ale tohle jsou asi nej pro každodenní potřebu a inspiraci …

Další odpovědi
anonym

Protože je odpověď na tuto otázku mimořádně rozsáhlá, pojmu ji trochu jinak a místo abych vytipoval mainstreamové služby které prakticky každý zná jako youtube, vimeo, instagram a kdesicosi doporučím spíš několik z těch, které si pozornost zaslouží a zná je jenom málo kdo.

vyhledávač

www.duckduckgo.com – nešpehuje, nezobrazuje reklamu, neprodává informace o svých uživatelích marketingovým oddělením firem po celém světě … k tomu vyhledává skutečně mimořádně dobře, s googlem po technické stránce srovnatelná náhrada. Pokud vám na svém soukromí online záleží pak je to rozhodně optimální volba.

mapy

www.openstreet­maps.org – narozdíl od map seznamu či googlu, tyto nepatří žádné firmě. Jsou dostupné zdarma pro kohokoliv, kdokoliv si může stáhnout jakoukoliv jejich část a nakládat s nimi jak uzná za vhodné, aniž by se kohokoliv musel ptát. Tyto mapy vytváří sami jejich uživatelé, a je to skutečně pozoruhodné dílo, které pokrývá mimořádně podrobně celý svět, podrobnost je úctyhodná a často vyšší i v porovnání s komerčními mapovými produkty. Mimo jiné i proto sám Seznam používá tyto mapové podklady pro veškeré oblasti mimo ČR.

cestování

www.foursquare.com – býval to velmi známý projekt ale lidé už pod tlakem google places či facebook places zapomínají přesto že stále nad nimi kvalitativně vyniká. Databáze turistických destinací všeho druhu, včetně podrobných recenzí a hodnocení. Mimořádně rozsáhla s celosvětovým pokrytím.

IT software

https://alter­nativeto.net/ – velmi užitečný vyhledávač a srovnávač aplikací, jeho obvyklé využití je takové, že znáte název programu který používáte pro určitý účel, ale něčím vám nevyhovuje a hledáte k němu lepší alternativu … typicky si vyhledáte třeba winzip, nebo total commander, tento web vám téměř vždy poradí alternativní software které za mnohem výhodnějších posdmínek nabízí často podstatně více muziky. Vyhledejte si kterýkoliv program, který používáte, a tato služba vám nabídne lepší alternativu. Hodnotím jako velmi užitečné.

HW mobilní telefony

www.kimovil.com – velmi důkladný srovnávač mobilních telefonů a tabletů, umí doporučit ty nejkvalitnější kousky v poměru k ceně co nejvýhodnější. Na jiném webu jsem takto důkladně dotažené srovnávání tak široké škály zařízení ještě neviděl, hodnotím tedy jako velmi nadstandardní počin. Web by měli rozhodně navštívit ti kteří při nákupu telefonu vždy uvažují jen o třech maximálně čtyřech značkách a na konkrétní modely či dokonce desítky dalších výrobců už nedohlédnou.

*.onion weby

zase platí, málo kdo o této schované části internetu ví. Přesto její technické zázemí je úžasné a za pozornost stojí. Běžným prohlížečem se na weby s koncovkou .onion nedostanete. Jsou totiž mimořádně nadstandardním způsobem šifrované, cesta k nim vždy vede přes několik navzájem se anonymizujících uzlů (vrstev spojení). Internetovým prohlížečem který zpřístupní tuto anonymizovanou zónu internetu je TOR BROWSER. Jedinečnou vlastností této skryté části internetu je to, že nikdy nebude podřízena žádné vládě, žádný web .onion nelze vypnout jen z nějakého nařízení, nelze nařídit cenzuru. Což jsou vlastnosti, které na běžném internetu působí jako nedosažitelné scifi a jednoho dne až třeba demokracie v naší zemi opět pocítí tlak totalitních režimů a diktátorů budeme za tuto bezpečnou a zcela anonymní část internetu možná velmi rádi.

---- tak dlouhý příspěvek a jen tak málo tipů, nelze ani zdaleka doporučit dost webů, které stojí za pozornost, je jich prostě příliš mnoho 🙂

Radius

Já často používám i Wikipedii (českou) odkaz:

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hlavn%C3%AD_stra­na

aliendrone

Je toho HODNĚ, ale rozhodně bych se neobešel bez GOOGLE (to asi každý chápe) a YANDEX – to abych neviděl svět jen jednostranným prizmatem Googlu, to je pro mne DOST důležité – a venkoncem dost často UŽITEČNÉ, zvláště když hledám něco „zakázaného“… ;) :D :D

kelley

Google je dobrý příklad, i ty mapy.cz. Co se technologií týče, tak třeba midomi.com – v hlavě vám zní melodie a vy si za Boha nemůžete vzpomenout, co je to za skladbu a kdo ji hraje/zpívá. Přes mikrofon nazpíváte na www.midomi.com (třeba i falešně!) část skladby – a ona vám ta mrcha najde interpreta i CD na kterém to vyšlo, mazec! (i když na české kapely to moc nefunguje, něco málo tam už je). Pak třeba meteorologický portál https://www.win­dyty.com/ . Z aplikací bych zmínil ještě jednu ne moc známou funkci Google – když si dáte Google – Obrázky a kliknete na „foťáček“, můžete tak najít vizuálně podobné obrázky tomu, který tam vložíte. Užitečné například pro fotografy, kteří hledají, jestli někdo jejich autorské dílo nezneužil. Další třeba http://www.acapela-group.com/ – dneska už docela vychytaný syntezátor řeči (včetně češtiny).

Mc Merkurion

kelley: … v chrome při kliku pravou myší na obrázek je přímo nabídka „vyhledat obrázek pomocí …“ …

anonym

aliendrone: rozumím požadavku nevidět online svět jen skrze filtrační a řadící kritéria googlu která jsou neveřejná. Ale YANDEX ? 🙂 zkus mrknout na tento vyheldávač duckduckgo.com, tento vyhledávač k otevřenosti svých algoritmů a absolutně nulovém šmírování svých uživatelů si velmi zakládá. Profesionálové v oboru v něj mají dokonce takovou důvěru že jej často nastavují jako výchozí vyhledávač v některých linuxových distribucích místo googlu. Jen TIP ..

Mc Merkurion

ge0rge: … krásné návrhy, ale bohužel s mojí znalostí angličtiny jsou mi všechny na prd (to Yandex mi takové problémy dělat nebude), takže google je google, ten umí aspoň česky …

anonym

jinak nejůžasnější a současně nejužitečnější internetovou aplikací je internetový prohlížeč – to je ale zřejmě tak samozřejmý fakt, že ho zmíním jen tady v komentářích 🙂 Zvlášť v poslední době jsou internetové prohlížeče funkčně tak dobře vybavené interpretery čehokoliv od rastrové, vektorové grafiky až po rozsáhlá aplikační prostředí že doslova funkčně překrývají smysl a význam operačních systémů jako takových. To ostatně dokladuje i operační systém CHROME OS který je tvořen pouze internetovým prohlížečem a přesto umí zastat jakoukoliv myslitelnou úlohu.