konik22

Které všechny prvky mají nepravidelnou elektronovou konfiguraci?

Jakýkoli prvek, jehož konfigurace bude vypadat jinak, než kdybych ji udělal normálně podle výstavbového trojúhelníku.
např. železo – podle normálního postupu bych dostal: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d14

ale skutečná je: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d6 4s2
Mě zajímá, které všechny prvky jí mají jakkoli odlišnou :) a nikde nemůžu najít nějaky seznam :) Děkuji moc

Nejlepší odpověď
Lamalam

Co přesně myslíš tou nepravidelnou konfigurací? Např. neúplně obsazený orbital d mají přechodné kovy.

Takže ti nesedí orbital d u Fe? To je v pořádku, to je právě typická vlastnost přechodných a vnitřně přechodných kovů. Bohužel, jejich seznam ti tu rozhodně psát nehodlám.

konik22

Jakýkoli prvek, jehož konfigurace bude vypadat jinak, než kdybych ji udělal normálně podle výstavbového trojúhelníku.
např. železo – podle normálního postupu bych dostal: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d14

ale skutečná je: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d6 4s2
Mě zajímá, které všechny prvky jí mají jakkoli odlišnou :) a nikde nemůžu najít nějaky seznam :) Děkuji moc