Kryšpín

Které státy pomohly nejvíce Německu po první světové válce investicí a průmyslem?

Neb došlo i k dodání některých zbraní?

Nejlepší odpověď
annas

Rozhodla o všem Versailleská mírová smlouva . Německo přece bylo poražené.

"Mírová smlouva označila Německo za viníka války a předpokládala souzení válečných zločinců, a to včetně císaře Viléma II., jenž těsně před koncem Velké války uprchl do neutrálního Nizozemska, mezinárodním tribunálem, k jehož zřízení však vůbec nedošlo. První část mírové smlouvy obsahovala statut Společnosti národů.

Územní ztráty drasticky poznamenaly poválečnou mapu Německa.

Šílené reparace pro Německo

Versailleská smlouva ukázala, že ponížit a pokusit se totálně ožebračit velký, silný, rozpínavý, panovačný a v mnoha oborech lidské činnosti mimořádně vyspělý národ přinese sice dočasný mír, ale ve svých důsledcích vyústí v katastrofu."

Vše v odkazu

https://www.re­flex.cz/clanek/his­torie/95536/ver­sailleska-mirova-smlouva-prehledne-tvrde-podminky-a-silene-reparace-vedly-k-nove-katastrofe.html

Německo muselo platiti vysoké válečné reparace,. To je zatěžovalo. .

"Porážka v první světové válce a následné tvrdé mírové podmínky Pařížské mírové konference byly hlavním předpokladem k nástupu Adolfa Hitlera k moci.

Hitler dožadující se revize Versaillského mírového systému, jež německá společnost považovala za nespravedlivý, získal další impulz pro převzetí moci po vypuknutí velké hospodářské krize na počátku 30. let. Následky první světové války tak v konečném důsledku zapříčinily nový světový konflikt o jednadvacet let později."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C5%AFsled­ky_prvn%C3%AD_sv%C4%9Bto­v%C3%A9_v%C3%A1lky

Další odpovědi
Edison

Které Německo máš na mysli? Jinak si přečti něco o Marschalově plánu. Mno… něco… přeřti si toho hodně. On to nebyl tak růžový plán a je třeba si přečíst něco o tom, KOMU HLAVNĚ prospěl a v čem. Abych nebyl za nějakého oponenta, doporučuji i zdroje z poslední doby. Zrovna tuhle o tom proběhl moc pěkný dokument v bedně.

Jejda… moje odpověď je zcela chybná… tímto se omlouvám… napsal jsem reakci na poválečné Německo po WWII.

Kryšpín

Takže ve třicátých letech Německo pod vedením Hitlera pouze svoji pracovitostí, důsledností a schopností se vzchopilo a vyzbrojilo jako nejlepší v Evropě.

Edison

Ne tak docela. Je třeba si povšimnout, jakou inflaci Hitlerovo jednání vyvolalo.