Rokio

Které sourozence měla řecká bohyně Iris?

Nejlepší odpověď
annas

„IRIS, v překladu "Duha“ byla ztělesněním duhy a rychlým poslem bohů, především Dia a Héry.

Matkou Iris byla Okéanovna Elektra, která ztělesňovala jantarově zbarvená oblaka.

Sestrami krásné Iris byly ohavné Harpyje – okřídlené ženy s ptačími těly, které byly bohyněmi vichru a větrné smršti, ve které odnášely duše zemřelých do podsvětí (Harpyje byly často zobrazovány na náhrobních stélách), a občas se Harpyje stávaly vykonavatelkami trestů, které Zeus stanovil pro příliš opovážlivé smrtelníky. Dodnes jsou Harpyje synonymem pro zlé a hašteřivé ženy

http://hybatel­.blogspot.com/2020/01­/bohyne-iris-duhovy-posel-dia-hery.html

Anglický zdroj uvádí:

"Iris je dcera Thaumas a Oceanid Electra a sestra Harpies : Aello a Ocypete . Během Titanomachie byla Iris poslem olympských bohů, zatímco její dvojče Arke zradila olympioniky a stala se poslem .Titánů O Iris se říkalo, že měla zlatá křídla, zatímco Arke měla duhové

Podává také nektar bohyním a bohům k pití. Zephyrus , který je bohem západního větru, je její choť. Jejich syn je Pothos ( Nonnus, Dionysiaca ).

Podle Dionysiaca z Nonnosu je Irisin bratr Hydaspes (kniha XXVI, řádky 355–365).

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Iris_(mytho­logy)

Další odpovědi
Disraeli

To si můžeš snadno vyhldat. :P ;)
Taky záleží na verzi, buď Harpyje (2, 3 nebo více) anebo najády-Okeanovny (desítky) a říční bohové (Potamoi… tolik, kolik kdy na světě bylo, je a bude řek).

*Má

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

*Uváděno až tři tisíce Okeanoven a Okeanovny vlastně nejsou najády – ale (některé z najád) byly jejich potomky. Oboje jsou vodní nymfy, jen Okeanovny jsou spíš bohyně a najády poobohyně (nebo prostě takové vodní „víly“, když to řeknu po našem).